Zamknij

Spotkanie Morawiecki-Merkel. Premier uważa kanclerz za przyjaciela Polski

Redakcja
19.03.2018 19:25
Spotkanie Morawiecki-Merkel. Premier uważa kanclerz za przyjaciela Polski
fot. PAP

Pragnę zapewnić, że Polska jest gotowa wypełniać treścią polsko-niemieckie partnerstwo w wymiarze bilateralnym, europejskim i międzynarodowym - powiedział premier Morawiecki na spotkaniu z kanclerz Merkel.

Współpraca między Polską i Niemcami jest niezbędna do zapewnienia bardzo dobrej współpracy w Europie w kontekście nowej agendy, jak i m.in. wypracowania nowych ram finansowych - mówił w poniedziałek na konferencji po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel premier Mateusz Morawiecki.

- Cieszę się, że kolejny raz Polska będzie miała w osobie szefa niemieckiego rządu partnera, przyjaciela i że będziemy mogli razem kontynuować współpracę przy rozwiązywaniu problemów europejskich, bilateralnych i też w szerszej perspektywie. Cieszę się także, że jest wola pogłębienia polsko-niemieckiego partnerstwa, o której mowa jest też w umowie koalicyjnej nowego niemieckiego rządu - mówił szef polskiego rządu.

Morawiecki zapewnił, że Polska jest gotowa do wypełnienia polsko-niemieckiego partnerstwa zarówno w wymiarze bilateralnym, europejskim i międzynarodowym.

- Uważamy, że bliska współpracy między naszymi państwami jest niezbędna do zapewnienia bardzo dobrej współpracy w Europie zarówno w kontekście nowej agendy po Brexicie po marcu 2019 r. jak również wypracowania nowych ram finansowych, też wspólnej polityki cyfrowej, polityki w zakresie bezpieczeństwa czy polityki przemysłowej - dodał premier.

Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła na konferencji prasowej po rozmowach z premierem Mateuszem Morawieckim, że Polska i Niemcy mają "zgodne stanowisko" w sprawie sytuacji na Ukrainie.

- Niestety nie mamy bardzo widocznych postępów, jeśli chodzi o realizację porozumień mińskich - zaznaczyła Merkel. Jak dodała, "będziemy nalegać", by to się zmieniło.

Wśród spraw, które łączą Warszawę i Berlin wymieniła również rozwój unii bankowej, wspólną politykę obrony, która - jak powiedziała - nie powinna być "skierowana przeciwko NATO", tylko je wzmacniać oraz stosunek do ceł i rozwiązań protekcjonistycznych.

Jak podkreśliła, Polska i Niemcy wspólnie opowiadają się za wolnym handlem, uważając, że jest on dla nich korzystny, a "protekcjonizm do niczego nie prowadzi".

 Polska jest drugim po Francji celem wizyty zagranicznej Merkel od jej wybrania w środę przez Bundestag na czwartą kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec.

Kanclerz Niemiec w czasie wizyty w Polsce spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz z premierem Mateuszem Morawieckim. Ostatnie spotkanie Morawiecki-Merkel odbyło się 16 lutego br. w Berlinie. Po tym spotkaniu politycy zwracali uwagę m.in. na bardzo dobre stosunki gospodarcze pomiędzy Polską a Niemcami.

RadioZET.pl/pap/maal