Zamknij

Spotkanie Morawieckiego z Orbanem. Było o imigrantach i unijnym budżecie

Redakcja
14.05.2018 14:55
Spotkanie Morawieckiego z Orbanem. Było o imigrantach i unijnym budżecie
fot. PAP

Kwestia kryzysu migracyjnego i przyjmowania uchodźców nie jest dla Węgier sprawą taktyczną, tylko sprawą najważniejszą. Suwerenność narodowa jest po prostu zasadnicza - oświadczył w poniedziałek w Warszawie premier Węgier Viktor Orban.

Orban podkreślił na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim, że kwestia kryzysu migracyjnego i przyjmowania uchodźców nie jest dla jego kraju sprawą "taktyczną", tylko "najważniejszą".

Zobacz także

- Suwerenność narodowa to jest po prostu zasadnicza sprawa - kto może zadecydować o tym, że ktoś może przebywać na terenie danego państwa. Tyle mogę powiedzieć, żeby też determinację węgierską pokazać. Nasi rodzice, dziadkowie by się w grobach obracali, gdybyśmy się dołożyli do tego, że ktoś inny - nie Węgrzy - zadecydował, kto jest na naszym terenie - zaznaczył Orban.

Polska i Węgry mają jednoznaczne stanowisko w sprawie polityki dotyczącej migracji i uchodźców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Jak oświadczył, współpraca dwustronna obu krajów "rozwija się w zasadzie wzorcowo".

- O tych wielu tematach właśnie rozmawialiśmy dzisiaj z panem premierem. Poruszyliśmy kwestie związane z wieloletnimi ramami finansowymi w związku ze zbliżającymi się - a właściwie już rozpoczętymi - budżetowymi negocjacjami w ramach Unii Europejskiej - mówił Morawiecki.

Dodał, że zostały poruszone również "bardzo gorące tematy", o których - jak wskazał - "będziemy rozmawiać w Sofii". Wymienił m.in. tematykę związaną z migracją oraz uchodźcami. - My z panem premierem mamy tutaj bardzo jednoznaczne stanowisko i Węgier, i Polski. W tym zakresie uzgodniliśmy również pewne dalsze korki co do podejścia do tego tematu - dodał szef polskiego rządu.

Zobacz także

Jak wskazał, rozmawiał z Morawieckim również o unijnym budżecie. - Z tym tematem mamy dużo pracy przed sobą. Blisko są nasze stanowiska - polskie i węgierskie - ale sporo państw unijnych ma zupełnie inne stanowiska - podkreślił premier Węgier. Zaznaczył, że Polska i jego kraj chcą "ochronić" m.in. interesy rolników.

Orban ocenił również, że "kamieniem milowym" jest uruchomienie przez LOT nowych kierunków przez Węgry.

RadioZET.pl/PAP/KM