Schetyna spotka się z ambasador USA. Na prośbę Mosbacher

Redakcja
11.12.2018 12:25
Schetyna spotka się z ambasador USA. Na prośbę Mosbacher
fot. Adam Staśkiewicz/East News

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna spotka się we wtorek w Sejmie z ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher. „Spotkanie odbędzie się w Sejmie, jest spotkaniem na prośbę pani ambasador, z szefem PO i szefem komisji spraw zagranicznych” – poinformował Schetyna.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według informacji Polskiej Agencji Prasowej do spotkania dojdzie we wtorek, o godzinie 15.40.

Schetyna w radiowej Trójce, pytany o tematykę rozmowy z Mosbacher, powiedział, że będą to przede wszystkim kwestie relacji polsko-amerykańskich.

„To kwestia relacji polsko-amerykańskich”

– Przede wszystkim to kwestia relacji polsko-amerykańskich, one są zawsze w tych rozmowach najważniejsze. Kwestia naszego bezpieczeństwa, wspólnej aktywności w NATO, ale też tego wszystkiego w moim przekonaniu, co złego stało się w ostatnich czasach [...], to jest kwestia listu pani ambasador Mosbacher w sprawie ingerencji w rynek mediów, walki z prywatnymi mediami prowadzonej przez rząd i jej bardzo stanowczego weta w tej sprawie – powiedział przewodniczący PO.

Zobacz także

Jego zdaniem takie działania są ponadstandardowe, ponieważ Stany Zjednoczone – nasz sojusznik, strategiczny partner i przyjaciel – w bardzo poważny sposób traktują trójpodział władzy, wolność mediów.

„To coś świętego w kulturze amerykańskiej”

– To coś świętego w kulturze amerykańskiej, w kulturze wolnego świata i to, co dzieje się w Polsce – dodał lider PO.

Zobacz także

Pod koniec listopada tygodnik „Do Rzeczy” poinformował, że ambasador Mosbacher przesłała na ręce premiera Mateusza Morawieckiego list komentujący polskie śledztwo ws. środowisk neonazistowskich w Polsce oraz materiału telewizji TVN na ten temat. W liście Mosbacher wyraża „głębokie zaniepokojenie niedawnymi zarzutami wysuwanymi przez przedstawicieli polskiego rządu wobec dziennikarzy i kierownictwa TVN i Discovery”. Wyjaśnia, że chodzi o wyemitowany w TVN24 reportaż dotyczący działalności neonazistów w Polsce.

Ambasador wyraża na koniec przekonanie, że przedstawiciele polskiego rządu „przestaną atakować, nie mówiąc już o ściganiu, niezależnych dziennikarzy, którzy reprezentują interes publiczny i wzmacniają nasze społeczeństwa”.

RadioZET/PAP/JZ