Beata Szydło: Grupa Wyszehradzka ma plan na Europę

Redakcja
02.03.2017 13:06
Beata Szydło: Grupa Wyszehradzka ma plan na Europę
fot. PAP

W czwartek w Warszawie spotkali się premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej. O wnioskach płynących z rozmów poinformowali na konferencji prasowej. Rozmawiano m.in. o rynku żywności, konkurencyjności, bezpieczeństwie i nowym pomyśle na Europę. 

Polska popiera eliminowanie nieuczciwych praktyk rynkowych  - poinformowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło. Podkreśliła też wagę walki o prawa konsumentów i zapewniła, że jakość polskiej żywności pozostaje niezmiennie na wysokim poziomie.

Zagłosuj

Czy Grupa Wyszehradzka może być nową siłą w Unii?

Liczba głosów:

Szefowa polskiego rządu zapowiedziała powstanie specjalnej grupy roboczej, która ma zajmować się kwestiami unijnych rynków żywności i równego traktowania producentów. Na poniedziałkowym spotkaniu ministrów rolnictwa państw członkowskich przedstawiciele V4 mają zaapelować do Komisji Europejskiej o przestrzeganie rezolucji Parlamentu Europejskiego regulujących tę kwestię.

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali też o przyszłości Unii Europejskiej w ogóle i nadchodzących szczytach (w Brukseli i w Rzymie). Na spotkaniu w stolicy Włoch mają przedstawić swoją wizję przyszłości Europy. Zdaniem Szydło, ten szczyt będzie kluczowy, gdyż okaże się, czy państwa członkowskie są w stanie wypracować wspólne stanowisko, co do kierunku i zakresu reform Unii Europejskiej. Podkreśliła, że debata nie powinna toczyć się w ramach dylematu: więcej czy mniej Europy. Ważne, żeby zastanowić się, jaka ma być "lepsza Europa". 

Szefowa rządu uważa, że Unia powinna zajmować się sprawami i problemami frapującymi Europejczyków. Zaliczyła do nich bezpieczeństwo, sprawiedliwość, jednakowe traktowanie i godne życie. 

Plan Grupy Wyszehradzkiej obejmuje konieczność reform instytucjonalnych, wzmocnienie bezpieczeństwa granic, dbanie o jedność i integralność wspólnoty, sprzeciw wobec podziałów i nacisk na rolę państw narodowych. 

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną, regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Premier Węgier, Victor Orban, mówił o konieczności określenia miejsca Europy kontynentalnej w nowym porządku - po Brexicie. 

RadioZET.pl/KM