Kaczyński spotkał się z Dudą. Po raz pierwszy od czasu prezydenckiego weta

08.09.2017 21:25

Prawie 2,5 godziny trwało w piątek spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Lider PiS opuścił Belweder ok. godz. 20.20. Kilka minut później do podstawionego samochodu wsiadł prezydent.

Kaczyński Duda fot. PAP/Tomasz Gzell

Ok. godz. 18, prezesa PiS przywitał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Następnie do Belwederu przyjechał prezydent. To było ich pierwsze spotkanie od czasu prezydenckiego weta w sprawie reformy sądownictwa i od czasu, kiedy zaczęto otwarcie mówić o konflikcie w obozie rządzącym. Czy może ono załagodzić konflikt między prezydentem a szefem jego macierzystej partii? To pytanie oczywiście elektryzuje obserwatorów, jakkolwiek nadal pozostaje bez odpowiedzi.

Na pewno fakt, iż prezes PiS chciał się spotkać z prezydentem i to oficjalnie - to sygnał naprawdę ostrego konfliktu i chęć zainterweniowania z najwyższego partyjnego szczebla.

Temat spotkania był oczywisty: reforma sądownictwa. Andrzej Duda, przy pomocy ekspertów legislacyjnych (m.in. Michała Królikowskiego), szykuje nowe projekty ustaw. Jak słyszymy, mają być one zgodne z prawem i konstytucją.

Stanowisko Prawa i Sprawiedliwości też w tej sprawie jest znane - reforma powinna być szybka radykalna i zgodna, ale z... PiS-em. Pytanie, czy prezesowi uda się wpłynąć na prezydenta i czy ten się w to stanowisko wpisze?

RadioZET.pl/PAP/JC/MP

Oceń