Prokuratura może postawić policjantom zarzuty "znęcania się" nad Igorem Stachowiakiem

Redakcja
22.05.2017 19:19
Prokuratura może postawić policjantom zarzuty "znęcania się" nad Igorem Stachowiakiem
fot. Policja.pl

Prokurator bierze pod uwagę możliwość zarzucenia policjantom znęcania się nad zatrzymanym Igorem S. - poinformował szef Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokukator Rafał Maćkowiak.

Sprawę śmierci Igora Stachowiaka - który zmarł w maju zeszłego roku na wrocławskim komisariacie - od roku bada poznańska Prokuratura Okręgowa.

- Śledztwo od samego początku dotyczyło przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy policji i nieumyślnego spowodowania śmierci Igora S. Jednak w miarę gromadzenia w tej sprawie materiału dowodowego oczywista stała się także konieczność dokonania analizy zachowania funkcjonariuszy policji pod kątem art. 247 Kodeksu karnego, czyli znęcania się nad osobą pozbawioną wolności. Prokuratura bierze także pod uwagę możliwość przedstawienia w tym zakresie zarzutu - poinformował Maćkowiak.

Jak przypomniał prokurator, Igor Stachowiak nie został zatrzymany przez policję przez pomyłkę. - Był, jak się okazało, poszukiwany w związku z popełnieniem przestępstwa oszustwa - powiedział Maćkowiak.

Zobacz także

25-letni Igor Stachowiak został zatrzymany 15 maja 2016 r. na wrocławskim rynku. Policja poszukiwała go za oszustwa. Według funkcjonariuszy, mężczyzna był agresywny i dlatego musieli użyć paralizatora. Po przewiezieniu na komisariat zatrzymany stracił przytomność i pomimo reanimacji zmarł. Według pierwszej opinii lekarza, przyczyną śmierci była ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa. TVN24 wyemitował w sobotę drastyczne materiały a które zostały zarejestrowane na komisariacie przy ulicy Trzemeskiej we Wrocławiu tuż przed śmiercią Igora Stachowiaka. Materiał pokazał, że użyto wobec zatrzymanego kilkakrotnie paralizatora, co nagrała kamera z tego urządzenia.

RadioZET.pl/PAP/DG