Sprawa Kaczyński-Wałęsa. Prawica atakuje sędzię. Chodziła w koszulce „Konstytucja”?

Redakcja
23.11.2018 14:43
Sprawa Kaczyński-Wałęsa. Prawica atakuje sędzię. Chodziła w koszulce „Konstytucja”?
fot. P.Hukalo/EeastNews

Jarosław Kaczyński oraz Lech Wałęsa zeznawali w czwartek przed Sądem Okręgowym w Gdańsku w procesie o naruszenie dóbr osobistych, jaki prezes PiS wytoczył byłemu prezydentowi RP. Wyrok zostanie ogłoszony 6 grudnia. W sieci krąży zdjęcie sugerujące, że sędzia prowadząca sprawę chodziła w słynnej koszulce z napisem „Konstytucja”. Do sprawy odniósł się rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jarosław Kaczyński i Lech Wałęsa zeznawali w czwartek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku na rozprawie w rozpoczętym w marcu procesie o ochronę dóbr osobistych z powództwa prezesa PiS przeciwko byłemu prezydentowi. Sprawa dotyczy m.in. wypowiedzi Wałęsy, że szef PiS jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską oraz zarzutów, że Kaczyński wydał polecenia „wrobienia” go, przypisania mu współpracy z organami bezpieczeństwa PRL.

Zobacz także

W sieci pojawiło się zdjęcie sugerujące, że sędzia prowadząca sprawę, czyli Weronika Klawonn, brała udział w demonstracjach opozycji, ubrana w słynną koszulkę z napisem „Konstytucja”. Prawica uważa, że narusza to bezstronność sędziego. Do sprawy odniósł się rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.

Kanthak zaznaczył, że sędzia ma obowiązek być bezstronnym. „Jeśli sędzia jest w tej samej koszulce, w której przyszedł pozwany, i później swoim zachowaniem pokazuje pewne faworyzowanie strony pozwanej, traktowania strony pozwanej jakby była powodem, czyli zupełnie odwrócenie o 180 stopni tego, jak to powinno wyglądać, to mamy pewne wątpliwości. Uważam, że strona powoda, czyli prezesa Jarosława Kaczyńskiego, czyli jego pełnomocnik, mógłby podnieść, jeśli chodzi o wyłączenie sędziego, ze względu na podejrzenie braku bezstronności” – powiedział na antenie PR24.

Wyrok w procesie o naruszenie dóbr osobistych, jaki wytoczył prezes PiS Jarosław Kaczyński byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie, ma zapaść 6 grudnia.

RadioZET.pl/PR24/Twitter/PAP/BM