Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Sprawa Tomasza Komendy. Podejrzany o zabójstwo w Miłoszycach Norbert B. wychodzi z aresztu

24.01.2019 14:08
xxx wiadomosci

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uchylił przedłużenie aresztu Norbertowi B. podejrzanemu o gwałt i zabójstwo nastolatki w Miłoszycach w 1996 roku. To za tę zbrodnię niesłusznie skazany został Tomasz Komenda. „Nieuzasadnioną” i „niezrozumiałą” decyzję sądu apelacyjnego nazywa Prokuratura Krajowa.

Sprawa Tomasza Komendy. Podejrzany o zabójstwo w Miłoszycach Norbert B. wychodzi z aresztu fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER/East News

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Areszt tymczasowy Norbertowi B. pod koniec ubiegłego roku przedłużył wrocławski Sąd Okręgowy. Podejrzany o zabójstwo nastolatki z Miłoszyc, zgodnie z decyzją sądu, miał pozostać w areszcie do 23 marca 2019. Decyzję tę zaskarżyła obrona, a Sąd Apelacyjny w środę uwzględnił zażalenie i uchylił areszt, wskazując w uzasadnieniu, że „nie ma dowodów na to, że Norbert B. będzie utrudniał w jakikolwiek sposób toczące się przeciw niemu postępowanie”.

Sąd podkreślił przy tym, że nie kwestionuje zebranych w śledztwie dowodów, które wskazują na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez Norberta B. zarzucanego mu przestępstwa.

Decyzja Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu nie ulega zaskarżeniu. Nakaz zwolnienia Norberta B. z aresztu został wydany od razu po jej ogłoszeniu.

„Niezrozumiała” decyzja

Zdaniem Prokuratury Krajowej to „niezrozumiała” decyzja sądu apelacyjnego, bo „może spowodować trudności w gromadzeniu materiału dowodowego i dokonywaniu ustaleń faktycznych w szczególności, że zdarzenie miało miejsce 20 lat temu”.

Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówi o „ogromnym zaskoczeniu”.

– Tomasz Komenda niesłusznie skazany za tę potworną zbrodnię spędził w więzieniu niemal 20 lat. A sąd wypuszcza prawdopodobnego sprawcę po trzech miesiącach –  zaznaczył Ziobro.

– Dziwię się więc, jak można wypuścić osobę, która przez ostatnie 20 lat cieszyła się wolnością, choć według ustaleń prokuratury, w tym badań genetycznych, może mieć na sumieniu udział w odrażającej zbrodni. Takie decyzje są całkowicie niezrozumiałe dla opinii publicznej i nie ułatwiają śledztwa prokuraturze i policji – dodał minister sprawiedliwości.

Podkreślił, że na podejrzanym ciążą bardzo poważne zarzuty „brutalnego gwałtu i zabójstwa 15-letniej Małgosi z Miłoszyc”.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

Oceń