Zamknij

Sprawa Ewy Tylman: Adam Z. opuści areszt

Redakcja
20.02.2017 11:03
Sprawa Ewy Tylman: Adam Z. opuści areszt
fot. PAP

Oskarżony Adam Z. wyjdzie na wolność. Sąd w Poznaniu uchylił areszt dla oskarżonego w sprawie śmierci Ewy Tylman. Adwokat Ireneusz Adamczak już kilka dni temu mówił, że wygasła przesłanka do przedłużania aresztu dla jego klienta. Adam Z. przebywa w areszcie od grudnia 2015 roku. Już podczas piątkowej rozprawy sędzia Magdalena Grzybek ujawniła, że sąd rozważy zmianę kwalifikacji czynu na nieudzielenie pomocy. Co to oznacza? Adam Z. mógłby wtedy opuścić więzienie po 3 latach. 

Adam Z. ma zakaz opuszczania kraju i będzie znajdował się pod nadzorem policji. Werdykt sądowy ma mieć skutek natychmiastowy, co oznacza, że teoretycznie już teraz Adam Z. jest człowiekiem wolnym i będzie odpowiadał z wolnej stopy.

Prokuratura zamierza odwołać się od tej decyzji sądu. 

Zagłosuj

Czy zgadzasz się z decyzją sądu w Poznaniu?

Liczba głosów:

Areszt Adama Z. wygasa 24 lutego. Spełniły się oczekiwania jego obrońcy, który liczył, że areszt nie będzie przedłużany.  Po tej dacie mężczyzna wyjdzie na wolność. 

Zobacz także

Po piątkowych zeznaniach, w tym partnera Adama Z., sad zaczął rozważać dwa scenariusze. Za zarzut zabójstwa z zamiarem ewentualnym Adamowi Z. grozi kara do 25 lat więzienia  lub dożywocie. Drugi scenariusz to brak podtrzymania obecnego zarzutu i zmienienie kwalifikacji czynu na nieudzielenie pomocy tonącej Ewie Tylman. W takim wypadku kara więzienia byłaby bez porównania niższa. Adamowi Z.  groziłaby kara do 3 lat pozbawienia wolności. Do prawomocnego zakończenia sprawy mężczyzna będzie odpowiadał jednak za zabójstwo z zamiarem ewentualnym.

Na taką decyzję sądu miały mieć wpływ piątkowe zeznania partnera Adama Z. Obrońca mężczyzny określił zeznania partnera jako "kapitalne". Miały potwierdzać wersję wydarzeń Adama Z. 

Do decyzji sądu odniósł się Andrzej Tylman, ojciec zmarłej Ewy Tylman. W przygotowanym liście pisał o "porażce wymiaru sprawiedliwości". 

Adama Z. nie było dziś na sali rozpraw. 

RadioZET.pl/KM