Zamknij

Ziobro polecił wszczęcie śledztwa w sprawie szefa KNF-u

Redakcja
13.11.2018 17:15
Sprawa szefa KNF Marka Chrzanowskiego. Zbigniew Ziobro polecił wszczęcie śledztwa
fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, wydał polecenie wszczęcia śledztwa w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego. To reakcja na wtorkową publikację "Gazety Wyborczej" na temat rozmów Chrzanowskiego z właścicielem Getin Banku Jackiem Czarneckim. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

- Wskazałem też wstępną kwalifikację prawną, artykułem 231 paragraf 2 Kodeksu karnego. To jest przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego uprawnień celem osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę trzecią - poinformował Ziobro. Powtórzył, że "jest to wstępna kwalifikacja, która w trakcie prowadzonego śledztwa może ulegać zmianie".

Prokurator generalny powiedział też, że poprosił, aby "to postępowanie było prowadzone wspólnie przez Wydział do Walki z Przestępczością Zorganizowaną katowickiej delegatury Prokuratury Krajowej z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym".

Zobacz także

Jak dodał jest już po rozmowie w tej sprawie z koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim i szefem CBA Ernestem Bejdą.

Wtorkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, Marek Chrzanowski w marcu 2018 roku miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za mniej więcej 40 mln zł.

Zobacz także

Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. Na środę rano do KPRM Chrzanowskiego wezwał premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zażądał też natychmiastowych wyjaśnień od szefa KNF oraz zlecił prokuraturze i służbom niezwłoczne zebranie informacji.

We wtorkowe popołudnie Chrzanowski poinformował PAP o swojej rezygnacji ze stanowiska szefa KNF. Publikacje na temat jego rozmowy z Czarneckim nazwał "nieuczciwymi i bezpodstawnymi atakami". 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD