Spytali senatora PiS o aborcję. „Jego odpowiedź zwala z nóg”

01.12.2017 21:12

Odpowiedź Jana Marii Jackowskiego na pytanie o zakaz aborcji przejdzie do historii. Senator PiS powiedział, że kobiety zmuszane do porodu śmiertelnie chorych dzieci powinny mieć pretensje do natury, nie do polityków.

Spytali senatora PiS o aborcję. „Jego odpowiedź zwala z nóg” fot. East News

Jackowski w rozmowie z „Rzeczpospolitą” w kontrowersyjny sposób odpowiedział na pytanie na temat zmuszanie kobiet do rodzenia śmiertelnie chorych dzieci lub przypadków, gdy poród jest wynikiem gwałtu. – Proszę mieć pretensje do natury, a nie do polityków. Tak zostaliśmy stworzeni, że to kobieta jest matką i są różne sytuacje. Mężczyźni żyją statystycznie krócej, a kobiety dłużej. To jest dyskryminacja mężczyzn ze względu na wiek – mówił senator PiS.

Skandaliczna wypowiedź senatora

Tymczasem komitet „Zatrzymaj aborcję” zebrał już ponad 800 tys. podpisów pod projektem ustawy zakazującej przerywania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. Trudno przypuszczać, aby nowe przepisy nie weszły w życie, bowiem spotkały się już one z akceptacją zarówno szefowej rządu, jak i prezydenta RP.

Zagłosuj

Przepisy aborcyjne w Polsce powinno się

Co ciekawe, projekt „Zatrzymaj aborcję” nie przewiduje systemowych rozwiązań, które mogłyby wspomóc matki ciężko chorych dzieci, które zostały przez ustawę zmuszone do porodu. Według oficjalnych statystyk 96 proc. aborcji w Polsce zostało przeprowadzonych z powodu ciężkiego uszkodzenia płodu i były to zabiegi zupełnie legalne.

Ochrona życia? Jedynie do porodu

Sztandarowe hasło zwolenników rządu mówi o „ochronie życia od momentu poczęcia”, tymczasem patrząc na niedoskonałość projektu zakazującego aborcji można je sparafrazować do „ochrony życia jedynie do momentu porodu”. Potem problem leży już po stronie rodziców, a państwo umywa ręce.

Sprawą zajmuje się nawet episkopat:

RadioZET.pl/Gazeta.pl/Rzeczpospolita/strz

Oceń