Zamknij

Średnia temperatura w czerwcu najwyższa w ciągu 30 lat. "Tu sytuacja jest najtrudniejsza"

30.06.2022 10:22

- Temperatura w czerwcu 2022 roku jest prawdopodobnie wyższa o 1,4 stopnia Celsjusza niż średnia z ostatnich 30 lat - mówi reporterowi Radia ZET Michałowi Dzienyńskiemu zastępca dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju i rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.

temperatura
fot. Adam STASKIEWICZ/East News/ventusky.com

W Polsce południowej i zachodniej czerwiec był wręcz chwilami ekstremalnie ciepły, gorący. Wraz z coraz wyższymi temperaturami postępuje też susza. Według Walijewskiego potrzeba co najmniej dwóch miesięcy opadów, żeby sytuacja się unormowała.

- Najgorzej jest na zachodzie kraju. Lubuskie, wielkopolskie, południowa część zachodniopomorskiego i północna część Dolnego Śląska - tu sytuacja jest najtrudniejsza - wyjaśnia Grzegorz Walijewski. Według hydrologa w tych regionach susza hydrologiczna i rolnicza staje się faktem.

Apogeum upałów w Polsce

W czwartek rano IMGW wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia przed upałami. Najcieplej będzie na południowym wschodzie. Przez środek Polski przejdą burze z gradem. Z tego powodu wydano tam ostrzeżenia drugiego stopnia.

Z powodu fali upałów pojawiają się zakazy używania wody do celów innych niż bytowe. W Biskupicach, Karniowce i Bolechowicach w Małopolsce woda w kranie będzie dostępna tylko przez kilka godzin dziennie.

Radio ZET/RadioZET.pl/MB