Środa Popielcowa w Walentynki. Jak się zachować?

13.02.2018 17:36

W tym roku Środa Popielcowa wypada tego samego dnia co Walentynki. Wiele osób zastanawia się, jak zachować się w ten dzień oraz czy wciąż należy zachować Wielki Post. 

Środa Popielcowa w Walentynki. Jak się zachować? fot. Pixabay

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Środa Popielcowa w Walentynki 

Popielec w kalendarzu katolickim to pierwszy dzień Wielkiego Postu i zakończenie hucznych imprez, czyli tzw. balów karnawałowych. Dzień pokuty przypadający na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą wypada 14 lutego, czyli w znane na całym świecie coroczne święto zakochanych.

Profesor Andrzej Derdziuk, teolog moralista z KUL w rozmowie z Gosc.pl przekonuje, że katolik obchodzący walentynki w Środę Popielcową musi pamiętać o kilku zasadach.

- Ponieważ w tym roku walentynki wypadają w Środę Popielcową, to ze względu na ten szczególny dzień pokuty katolicy winni zachować powagę dnia i choć nic nie przeszkadza w składaniu sobie życzeń oraz ofiarowaniu prezentów jako oznak sympatii i miłości, to jednak powinno się unikać wystawnych przyjęć, tańców i urządzania imprez rozrywkowych, ze względu na solidarność z Chrystusem, który zaprasza nas do modlitwy i postu - wyjaśnił duchowny. 

Walentynki 2018: prezent dla niego i dla niej - co najlepiej wybrać?

Duszpasterz dodaje, że 14 lutego każdego katolika obowiązuje post. W święto zakochanych powinniśmy unikać spożywania mięsa i picia napojów alkoholowych. Dopuszczalne jest spożycie jednego posiłku do syta i dwóch nieco skromniejszych.

Zagłosuj

Czy obchodzisz Walentynki?

RadioZET.pl/gosc.pl/DG 

Oceń