Tragedia na spływie przełomem Dunajca. Nie żyje flisak

15.05.2019 12:54
Spływ Dunajcem
fot. Albin Marciniak/East News

Na spływie przełomem Dunajca w środę 50-letni flisak wypadł z tratwy przewożąc turystów. Mężczyzna wpadł do lodowatej wody. Mimo reanimacji nie udało się go uratować – poinformowali słowaccy ratownicy górscy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wypadek zdarzył się na wysokości Sromowiec Niżnych niedaleko przystani początkowej spływu około 11.30. Flisak stracił równowagę i wypadł z tratwy. Został wyciągnięty z wody i był reanimowany na brzegu po stronie słowackiej.

Na tratwie znajdowało się 10-ciu turystów oraz dwóch flisaków. Po wypadku tratwa dobiła do słowackiego brzegu Dunajca, ponieważ rzeka na tym odcinku stanowi granicą państwa. Poszkodowanego z wody wyłowił drugi flisak i przypadkowy wędkarz. Pozostałym osobom nic się nie stało.

Ponieważ wypadek zdarzył się po stronie słowackiej, to postępowanie na obecną chwilę prowadzą słowaccy funkcjonariusze 

Rzeczniczka nowotarskiej policji Dorota Garbacz.

Spływ przełomem Dunajca to jedna z największych atrakcji Małopolski. Każdego roku ze spływu korzysta ponad 300 tys. turystów. Spływ odbywa się na drewnianych tratwach, a każda z nich jest obsługiwana przez dwóch flisaków. Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich organizuje spływy od 1934 r., ale pierwsze spływy turystyczne organizowano tu już w połowie XIX wieku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP