Zamknij

Stan epidemii w Polsce. Minister zdrowia podpisał nowe rozporządzenie

14.05.2022 15:33
Adam Niedzielski
fot. Pawel Wodzynski/East News

Stan epidemii w Polsce zostanie zniesiony 16 maja. Zastąpi go stan zagrożenia epidemicznego. Nowe rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Stan epidemii obowiązywał w Polsce od 20 marca 2020 roku w związku z zagrożeniem rozprzestrzenia się koronawirusa SARS-CoV-2. Znowelizowane rozporządzenie ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów z powodu COVID-19 przewiduje, że obowiązujący dotąd stan epidemii zostaje zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 16 maja br.

Koronawirus w Polsce. Zniesienie stanu epidemii od 16 maja

W uzasadnieniu wskazano, że zniesienie stanu epidemii jest zasadne ze względu na poprawę stanu epidemiologicznego na obszarze Polski, zmniejszenie gwałtownego rozprzestrzeniania się zakażeń i zmniejszenie liczby osób hospitalizowanych. Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.

Koniec stanu epidemii zapowiedział na konferencji prasowej 6 maja br. minister zdrowia Adam Niedzielski. – To nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko – mówiąc symbolicznie – przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku – mówił szef MZ. Dodał, że obecnie nie ma żadnej "alertowej mutacji", która byłaby uznana za tak samo zagrażającą jak te, które w poprzednim okresie wywoływały fale zakażeń.

Od 28 marca zniesiono obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Nie ma już obowiązku kierowania na izolację i kwarantannę z powodu COVID-19. Zlikwidowano oddziały covidowe i szpitale tymczasowych. Od 1 kwietnia br. zmieniły się m.in. zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa.

RadioZET.pl/PAP

C