Zamknij

Stan wyjątkowy na granicy. Nieoficjalnie: zostanie przedłużony. Polacy popierają działania PiS

27.09.2021 08:20
Usnarz
fot. Jakub Kaminski/East News

Zdaniem większości respondentów stan wyjątkowy na granicy polsko-białoruskiej powinien trwać aż do czasu ustania problemów z imigrantami - wynika z sondażu IBRiS dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią ma formalnie dobiec końca 1 października, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że zostanie przedłużony aż do grudnia - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Decyzja w tej sprawie ma zapaść jeszcze w tym tygodniu. Według sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej", większości Polaków taka możliwość nie przeszkadza.

Stan wyjątkowy na granicy. Polacy popierają działania PiS

Ankieterzy zadali respondentom pytanie: "Kiedy powinien być zniesiony stan wyjątkowy w województwach graniczących z Białorusią?". Największa grupa, bo 52,6 proc., udzieliła odpowiedzi: "stan wyjątkowy trzeba utrzymać do momentu rozwiązania problemu z falą migrantów/uchodźców". 36,3 proc. twierdzi, że stan wyjątkowy musi być zniesiony "jak najszybciej", a zdania nie miało 11,1 proc.

Jak przypomina dziennik, stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią obowiązuje od 2 września. Obejmuje 115 miejscowości w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim, w których przy wjeździe pojawiły się specjalne tablice. Na ich terenie trzeba nosić przy sobie dowód tożsamości lub legitymację szkolną, obowiązuje tam zakaz zgromadzeń i imprez masowych, a praca dziennikarzy została ograniczona.

"To wszystko z powodu zwiększonej liczby migrantów, którzy próbują dostać się do Polski z Białorusi oraz rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad-21, których aktywna faza zakończyła się 16 września." - zwraca uwagę dziennik.

Badanie IBRiS dla "Rzeczpospolitej" zostało przeprowadzone 24-25 września 2021 roku na 1100-osobowej grupie respondentów. 

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PAP