Zamknij

Zmarł wybitny krakowski architekt. "Wspaniały kolega i nauczyciel"

30.11.2021 08:17
Stanisław Bieńko
fot. YouTube/BuilderMovieTV/screen

W wieku 78 lat zmarł krakowski architekt Stanisław Deńko. Zaprojektował wiele znanych budynków m.in. krakowski port lotniczy i Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora. „Pozostanie w naszej pamięci wspaniałym Kolegą, nauczycielem i niekwestionowanym autorytetem” - napisali członkowie Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Stanisław Deńko nie żyje. Krakowski architekt zmarł 29 listopada. Nie podano przyczyny jego śmierci. Bieńko został pożegnany przez członków Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), którzy określili jego śmierć jako „ogromną stratę” dla polskiej architektury.

„Środowisko utraciło wspaniałego Kolegę, skromnego i życzliwego, szanującego innych, niezwykle prawego Człowieka, aktywnego w działaniach na rzecz polskiej architektury, animatora wielu przedsięwzięć służących podnoszeniu jakości środowiska zbudowanego, wychowawcę wielu pokoleń architektów” - czytamy w nekrologu.

Stanisław Deńko nie żyje. Krakowski architekt miał 78 lat

Stanisław Deńko urodził się 6 maja 1943 roku. Ukończył wydział architektury Politechniki Krakowskiej w 1967 roku, z którą przez wiele lat był związany także jako pracownik. Był znanym działaczem krakowskiego środowiska architektów SARP. W latach 95-99 pełnił funkcję Architekta Miasta Krakowa. Zasiadał w miejskiej komisji urbanistycznej w latach 1998-2000.

Deńko to autor lub współautor wielu znanych budynków m.in. Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach, Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora w Krakowie czy biurowca Krakowskiego Parku Technologicznego. Zaprojektował także budynek polskiej ambasady w New Delhi w Indiach.

Za swoje projekty Deńko otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach architektonicznych oraz urbanistycznych. Był nagradzany za wybitne osiągnięcia zawodowe. Oprócz nagród branżowych został uhonorowany również odznaczeniami państwowymi – Złotym Krzyżem Zasługi w 1989 roku i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2012 roku.

„Pozostanie w naszej pamięci wspaniałym Kolegą, nauczycielem i niekwestionowanym autorytetem!  Łączymy się w żalu z Jego Rodziną i Najbliższymi” - napisali członkowie stowarzyszenia SARP.

RadioZET.pl

C