Zamknij

Gądecki o "Don Stanislao". "Mam nadzieję, że wątpliwości zostaną wyjaśnione"

10.11.2020 07:03

W sprawie reportażu na temat kardynała Stanisława Dziwisza wyemitowanego przez TVN24 - według którego duchowny odpowiada za tuszowanie pedofilii księży z całego świata - głos zabrał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki.

Abp Stanisław Gądecki
fot. Piotr Molecki/East News

Kardynał Stanisław Dziwisz miał uczestniczyć w tuszowaniu pedofilii w kościele, której dopuszczali się księża z całego świata. W "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza", który miał premierę w internecie na stronie stacji, przedstawiono dokumenty, relacje i rozmowy, wskazujące na jego udział w tym procederze.

Mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości, zaprezentowane w reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza", zostaną wyjaśnione przez odpowiednią komisję Stolicy Apostolskiej - oświadczył we wtorek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

Zobacz także

"W nawiązaniu do wczorajszego reportażu TVN24 zatytułowanego ‘Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza’, w którym oskarża się ks. kardynała Stanisława Dziwisza o zaniedbania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych ze strony duchownych, mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości, zaprezentowane w tym reportażu, zostaną wyjaśnione przez odpowiednią komisję Stolicy Apostolskiej" - napisał Gądecki.

Kardynał Dziwisz tuszował pedofilię. Arcybiskup Gądecki zabiera głos

Podkreślił jednocześnie, że "Kościół w Polsce jest wdzięczny ks. kardynałowi za jego wieloletnią służbę przy boku św. Jana Pawła II".

Do reportażu odniósł się w poniedziałek arcybiskup metropolita krakowski senior, kardynał Stanisław Dziwisz. W przesłanym  oświadczeniu przekazał, że ponawia propozycję, by sprawami oceny działań podjętych przez stronę kościelną w kwestiach poruszanych w filmie TVN24 "Don Stanislao" zajęła się niezależna komisja.

Zobacz także

Jestem gotowy do pełnej współpracy z taką komisją - zadeklarował.

Zależy mi na transparentnym wyjaśnieniu tych spraw. Nie chodzi o wybielanie lub ukrywanie ewentualnych zaniedbań, ale o rzetelne przedstawienie faktów - zaznaczył kardynał.

Zobacz także

Dodał również, że "dobro pokrzywdzonych jest wartością nadrzędną. Dzieci i młodzież nie mogą już nigdy doznać w Kościele krzywd, które miały miejsce w przeszłości".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP