Zamknij

Kard. Dziwisz nietykalny? Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa

21.01.2021 16:19
Stanisław Dziwisz
fot. Jan GRACZYNSKI /East News

Stanisław Dziwisz był odpowiedzialny za tuszowanie skandali pedofilskich w Kościele katolickim? Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstw przez duchownego złożył do prokuratury europoseł Łukasz Kohut. Jak się dowiadujemy, krakowska prokuratura okręgowa odmówiła wszczęcia śledztwa.

Stanisław Dziwisz nie odpowie za zarzucane mu uczestnictwo w procederze tuszowania nadużyć seksualnych księży wobec nieletnich. Jak podaje PAP, krakowska prokuratura okręgowa odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Informację tę potwierdził rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko. "Prokurator przesłuchał zawiadamiającego oraz uzyskał z jednej ze stacji (telewizyjnych) materiał, na który powoływał się zawiadamiający. Dokonał analizy tych materiałów i uznał, że brak jest podstaw do wszczęcia śledztwa w tej sprawie" - poinformował.

Według prokuratury brak jest podstaw do wszczęcia śledztwa w związku z ewentualnym niezawiadomieniem - jak wyjaśnił prok. Hnatko - w określonym czasie organów ścigania, czyli policji i prokuratury o "ewentualnym przestępstwie popełnionym przez księży, z uwagi na brak obowiązku prawnego zgłaszania o tego typu przestępstwach". Prokuratura uznała także, że - jak wskazał rzecznik - "przeniesienie księdza do innej parafii nie jest utrudnianiem postępowania w sprawie, czy też ukrywaniem osoby".

Stanisław Dziwisz nietykalny? Krakowska prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa

Do sprawy w mediach społecznościowych odniósł Łukasz Kohut. "W Polsce sojusz tronu z ołtarzem trwa w najlepsze - niektórzy są - na razie - bezkarni. Ale warto było - kropla drąży skałę, mam poczucie, że robię w tej sprawie wszystko, co w mojej mocy" - napisał europoseł w czwartkowym poście.

Zawiadomienie złożone przez Kohuta o możliwości popełnienia przestępstw przez kard. Dziwisza wpłynęło do prokuratury 13 listopada ub.r. Polityk odwoływał się do filmu dokumentalnego "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza", wyemitowanego 9 listopada w TVN24, w którym przedstawiono relacje i rozmowy wskazujące, że kard. Dziwisz uczestniczył w procederze tuszowania nadużyć seksualnych księży wobec nieletnich.

Europoseł zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przez kardynała przestępstw polegających na utrudnianiu ujawnienia seksualnego wykorzystywania małoletnich przez duchownych oraz na niezawiadomieniu stosownych organów ścigania.

Kohut zarzucił kardynałowi, że ten wiedział o przestępstwach popełnionych przez duchownych i podejmował aktywne działania, aby wyciszyć sprawę, np. odpowiadał za przeniesienie sprawcy przestępstwa do innej parafii.

Kard. Stanisław Dziwisz przekonywał, że stawiane mu zarzuty są "zniesławiające" i mają na celu podważenie jego "pokornej" służby na rzecz Świętego Jana Pawła II.

RadioZET.pl/ PAP/ Gość Niedzielny