Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Polska nie poprze globalnego porozumienia ws. migracji

20.11.2018 15:21
xxx wiadomosci

Polska nie poprze globalnego porozumienia na rzecz bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji – zdecydował we wtorek rząd. Rada Ministrów przyjęła stanowisko w tej sprawie.

Polska nie poprze globalnego porozumienia ws. migracji fot. East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rząd zdecydował, że Polska nie poprze globalnego porozumienia na rzecz bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji zarówno podczas międzynarodowej konferencji w sprawie przyjęcia tego dokumentu zaplanowanej w Marrakeszu 10 i 11 grudnia, jak i w trakcie późniejszego głosowania podczas Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu przekazano, że „dokument nie spełnił postulatów Polski dotyczących potwierdzenia odpowiednio silnych gwarancji suwerennego prawa do decydowania o tym, kogo państwa przyjmują na swoim terytorium oraz rozróżnienia migracji legalnej i nielegalnej”.

MSWiA wskazało z kolei, że „porozumienie jest sprzeczne z priorytetami polskiego rządu, którymi są bezpieczeństwo polskich obywateli i utrzymanie kontroli nad przepływami migracyjnymi”, a najskuteczniejsza, dla osób dotkniętych konfliktami wojennymi, jest pomoc na miejscu.

Czym jest globalne porozumienie na rzecz migracji?

Porozumienie Global Compact na rzecz bezpiecznej, uregulowanej i legalnej migracji (tzw. GCM) zostało wypracowane na forum ONZ. Ma to być pierwszy dokument kompleksowo regulujący międzynarodowe przepływy osób. Nie będzie miał mocy prawnie wiążącej, ma za to upowszechnić standardy i normy dotyczące migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie.

Do paktu nie przystąpią m.in. Stany Zjednoczone, Austria, Węgry i Czechy.

Dokument ma zostać oficjalnie przyjęty przez kraje ONZ w grudniu w Marrakeszu. Punktem wyjścia do podjęcia międzynarodowych rozmów na temat paktu była tzw. deklaracja nowojorska z września 2016 roku przyjęta jednomyślnie przez 193 państwa zasiadające w Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych. Wysoki Komisarz ONZ ds. uchodźców został uprawniony na podstawie deklaracji nowojorskiej do zaproponowania światowego paktu mającego na celu wzmocnienie i koordynację międzynarodowych starań o poprawę losu uchodźców i migrantów.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

Oceń