Zamknij

Polska nie poprze globalnego porozumienia ws. migracji

Redakcja
20.11.2018 15:21
Polska nie poprze globalnego porozumienia ws. migracji

Polska nie poprze globalnego porozumienia na rzecz bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji – zdecydował we wtorek rząd. Rada Ministrów przyjęła stanowisko w tej sprawie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rząd zdecydował, że Polska nie poprze globalnego porozumienia na rzecz bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji zarówno podczas międzynarodowej konferencji w sprawie przyjęcia tego dokumentu zaplanowanej w Marrakeszu 10 i 11 grudnia, jak i w trakcie późniejszego głosowania podczas Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu przekazano, że „dokument nie spełnił postulatów Polski dotyczących potwierdzenia odpowiednio silnych gwarancji suwerennego prawa do decydowania o tym, kogo państwa przyjmują na swoim terytorium oraz rozróżnienia migracji legalnej i nielegalnej”.

MSWiA wskazało z kolei, że „porozumienie jest sprzeczne z priorytetami polskiego rządu, którymi są bezpieczeństwo polskich obywateli i utrzymanie kontroli nad przepływami migracyjnymi”, a najskuteczniejsza, dla osób dotkniętych konfliktami wojennymi, jest pomoc na miejscu.

Czym jest globalne porozumienie na rzecz migracji?

Porozumienie Global Compact na rzecz bezpiecznej, uregulowanej i legalnej migracji (tzw. GCM) zostało wypracowane na forum ONZ. Ma to być pierwszy dokument kompleksowo regulujący międzynarodowe przepływy osób. Nie będzie miał mocy prawnie wiążącej, ma za to upowszechnić standardy i normy dotyczące migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie.

Do paktu nie przystąpią m.in. Stany Zjednoczone, Austria, Węgry i Czechy.

Zobacz także

Dokument ma zostać oficjalnie przyjęty przez kraje ONZ w grudniu w Marrakeszu. Punktem wyjścia do podjęcia międzynarodowych rozmów na temat paktu była tzw. deklaracja nowojorska z września 2016 roku przyjęta jednomyślnie przez 193 państwa zasiadające w Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych. Wysoki Komisarz ONZ ds. uchodźców został uprawniony na podstawie deklaracji nowojorskiej do zaproponowania światowego paktu mającego na celu wzmocnienie i koordynację międzynarodowych starań o poprawę losu uchodźców i migrantów.

RadioZET.pl/PAP/JŚ