Zamknij

Stawki VAT bez zmian. Ministerstwo Finansów ma nowy pomysł

Redakcja
26.06.2018 07:26
VAT
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/ East News

Obowiązujące podwyższone stawki VAT staną się normą, za to mają być automatycznie obniżane w czasie gospodarczej prosperity – taki wariant zmian w przepisach jest rozważany w Ministerstwie Finansów – informuje we wtorek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak pisze „DGP”, „resort Teresy Czerwińskiej musi podjąć decyzję w sprawie podatku od towarów i usług, bo z końcem roku przestaje obowiązywać tymczasowa podwyżka stawek wprowadzona przez rząd PO-PSL”.

Niższe stawki VAT 

„MF ma do wyboru dwie drogi” – donosi gazeta. „Pierwsza: nie robić nic i pozostawić ustawę o VAT w obowiązującej wersji. To oznacza powrót do 22- i 7-procentowej stawki podatku od początku 2019 r.” – wyjaśnia gazeta.

Zobacz także

„Druga: kolejny raz przedłużyć obowiązywanie kryzysowych przepisów z 2011 r. i utrzymać stawki na poziomie 23, 8 i 5 proc.” – dodaje „DGP”.

Z informacji gazety wynika, że „Ministerstwo Finansów pracuje nad trzecim wyjściem”. „Według naszych informacji poważnie pod uwagę brana jest opcja wpisania obowiązujących stawek na stałe do ustawy. To pozwoliłoby na skończenie z fikcją tymczasowości podwyżek z 2011 r.” – pisze dziennik.

Obniżka stawek VAT była jedną z kluczowych obietnic składanych przez PiS przed wyborami. Ekipa Jarosława Kaczyńskiego krytykowała ostro poprzedni rząd za podwyżkę podatku do 23 proc. Beata Szydło w styczniu 2017 roku na antenie Radia ZET zapowiadała, że do obniżenia podatku VAT może dojść za dwa lata

RadioZET.pl/PAP/DG