Warszawa dokarmi i wysterylizuje wolno żyjące koty

Redakcja
27.04.2017 15:26
Warszawa dokarmi i wysterylizuje wolno żyjące koty
fot. Pexels.com

Stołeczny ratusz podpisał umowę na zakup 341 ton karmy, którą przez najbliższe 16 miesięcy będą dokarmiane wolno żyjące koty. Tych według wyliczeń jest w Warszawie 29 tys. Ponadto miasto zapowiada, że sfinansuje czipowanie oraz sterylizację psów i kotów. Koszt całego przedsięwzięcia to 2,55 mln złotych.

Warszawa podpisała umowę z jedną z hurtowni na sprzedaż, dostarczenie i dystrybucję 341 ton kociego pokarmu Będzie to 87,4 tony karmy suchej i ponad 253 tony karmy mokrej, którą zwierzęta dostaną w okresie od maja 2017 r. do sierpnia 2018 r.

Ratusz informuje, że w stolicy jest 29 tys. kotów zarejestrowanych jako „wolno żyjące”. Nie są to jednak zwierzęta bezdomne i nie wolno ich łapać i wywozić. – Takie koty żyją po prostu w otoczeniu człowieka, zajmuje się nimi ok. 2,4 tys. społecznych opiekunów – informuje urząd, który poza zapewnieniem karmy, sfinansuje również sterylizację.

Bezpłatna sterylizacja w lecznicach

Miasto pokryje koszty zabiegu, obejmujące: badanie przed zabiegiem, wykonanie standardowego zabiegu sterylizacji/kastracji w narkozie, zapewnienie psu lub kotu opieki pooperacyjnej do czasu wybudzenia z narkozy, w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku oraz wizytę kontrolną, w tym badanie i zdjęcie szwów. Jeżeli w trakcie wizyty kwalifikującej okaże się, że potrzebne są dodatkowe badania, miasto już nie pokryje ich kosztów – informuje PAP. Bezpłatne zabiegi potrwają do 17 grudnia br., lub do wyczerpania środków.

Wykaz lecznic i szczegółowe informacje na temat sterylizacji można znaleźć na stronie >>KLIKAJĄC TUTAJ<<

Bezpieczny zabieg

Zabieg sterylizacji polega na chirurgicznym usunięciu w pełnej narkozie gruczołów rozrodczych, a także macicy u samic. Zabieg jest bardziej bezpieczny dla zwierząt, niż podawanie antykoncepcyjnych środków hormonalnych, które mają niepożądane działania uboczne.

RadioZET.pl/PAP/bip.warszawa/strz