Zamknij

Jest decyzja ministra w sprawie zamku w Puszczy Noteckiej

Redakcja
29.08.2018 13:25
Stobnica. Minister środowiska o zamku w Puszczy Noteckiej
fot. Google Maps

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiedział wznowienie postępowania w sprawie budowy zamku w Puszczy Noteckiej. Podkreślił, że o dalszej kontynuacji kontrowersyjnej inwestycji może zdecydować tylko nadzór budowlany.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak mówił Kowalczyk, początkowo inwestor informował, że w Stobnicy w Puszczy Noteckiej ma powstać obiekt hotelowy, a powierzchnia inwestycji będzie liczyła ok. 1,7 ha.

Później zmienił charakter obiektu na mieszkalny, ale powierzchnia pozostała taka sama. Jak wyjaśnił minister, przy tego rodzaju zabudowie powierzchnia poniżej 2 hektarów nie wymaga uzyskania tzw. decyzji środowiskowej.

Zobacz także

Tymczasem, jak wskazywał minister, powierzchnia inwestycji w Stobnicy jest „znacznie większa niż 2 hektary”, co oznacza, że takie przedsięwzięcie jest traktowane zupełnie inaczej, jako „mogące znacząco wpłynąć na środowisko” i dlatego niezbędne jest uzyskanie dla niego decyzji środowiskowej – co jest znacznie trudniejsze niż przy uproszczonej procedurze.

Sprawę bada prokuratura

– Mając te wszystkie informacje i pozwolenia na budowę, oparte na błędnych założeniach, Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego będzie podejmował stosowne decyzje – zaznaczył na konferencji prasowej Kowalczyk.

Dodał, że co do intencji, czy było to wprowadzenie w błąd rozmyślne, czy przypadkowe, są od tego organa ścigania, czyli prokuratura.
– Nie stwierdziliśmy, żeby uzyskano stosowne do zmian pozwolenie wodno-prawne, czyli dotyczące tych czynności, które się zadziały. Pozwolenie wodno-prawne dotyczyło zupełnie czego innego – powiedział Kowalczyk.

Zobacz także

Kolejnym elementem jest oświadczenie inwestora o prawie do dysponowania gruntem. Takie oświadczenie wydaje się przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Między innymi ten obszar obejmuje rzekę Kończak, a to są tereny pod wodami płynącymi, należącymi do Skarbu Państwa. W zarządzie wód polskich nie znaleźliśmy stosownej umowy użyczenia, dzierżawy czy sprzedaży, która mogłaby wskazywać na to, by inwestor w sposób prawidłowy stwierdził, że ma prawo do dysponowania gruntem do tej działki.

W tej sytuacji uzupełniony został wniosek do prokuratury, który był już wcześniej złożony, o stwierdzonych nieprawidłowościach, o sprawdzenie zgodnie z rzeczywistym stanem budowy. O sprawie został także poinformowany Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

Zamek w Puszczy Noteckiej

Obiekt w Puszczy Noteckiej to nawiązująca do stylu średniowiecznych zamków 14-piętrowa budowla z prawie 50 mieszkaniami i kilkudziesięciometrową wieżą. Jest to inwestycja poznańskiej spółki D.J.T. Stan zaawansowania budowy to około 90 proc.

Sprawą budowy na terenie chronionym zajmuje się wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Poznaniu. Zawiadomienie w tej sprawie złożył resort środowiska.

Minister środowiska w lipcu informował, że w związku z pojawiającymi się kontrowersjami polecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska wszczęcie pilnej kontroli procesu wydania decyzji ws. budowy na terenie puszczy.

Zobacz także

Resort wskazał wtedy, że „decyzja poznańskiego RDOŚ (Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska), w której stwierdzono, że przy zachowaniu nałożonych warunków realizacji przedsięwzięcia nie powinno ono znacząco negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000, została wydana w kwietniu 2015 r. na podstawie m.in. przedstawionego przez inwestora raportu”.

Prezes firmy D.J.T. Dymitr Nowak zapewnił, że inwestycja w Stobnicy jest realizowana zgodnie z pozwoleniem na budowę. Dodał, że prawidłowość realizacji była wielokrotnie potwierdzana przez nadzór budowlany.

RadioZET.pl/PAP/PTD