Co z płotem wokół Sejmu? Stołeczny Konserwator Zabytków nie wyraża zgody

Redakcja
10.10.2017 07:33
Sejm
fot. Google Street View

Stołeczny Konserwator Zabytków nie zgadza się na budowę 3-metrowego płotu wokół Sejmu. Wydał negatywną decyzję w sprawie wniosku Kancelarii Sejmu - dowiedziało się Radio ZET.

Wcześniej pomysł nie spotkał się z przychylnością Społecznej Rady Ochrony Dziedzictwa Kulturowego działającej przy prezydent Warszawy.

Czy w takim razie ten brak zgody Stołecznego Konserwatora Zabytków oznacza, że płot już nie powstanie? Takiej pewności nie ma. Kancelaria Sejmu może bowiem odwołać się do ministra kultury, który z kolei może wydać taką zgodę albo odesłać do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zobacz także

Za trzy tygodnie znika zresztą urząd Stołecznego Konserwatora, a jego kompetencje przejmuje konserwator wojewódzki. A ten pokazał już, że ma inne zdanie, np. w kwestii budowy pomnika smoleńskiego. Stołeczny konserwator uważa, że projekt jest wyjątkowo agresywny, zmienia charakter ulicy Wiejskiej, która miała być przestrzenią otwartą.

Trzymetrowy płot ze stalowych prętów ma według planów kosztować 600 tysięcy złotych, a jego budowa jest uzasadniona podniesieniem bezpieczeństwa parlamentu.

RadioZET.pl/MaG/MP