Oceń
Stop 447 – pod takim hasłem już w maju odbędzie się protest środowisk narodowych i patriotycznych, które nie zgadzają się na założenia ustawy 447 przyjętej przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Sprawdzamy kiedy i gdzie odbędzie się protest, czym dokładnie jest ustawa, a także pokazujemy jej treść.
Stop447: kiedy i gdzie odbędzie się protest? Dlaczego odbywa się protest Stop 447? Ustawa 447: co to jest? Jaka jest treść ustawy? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w naszym artykule.
>> Strajk nauczycieli 2019. Kiedy się rozpocznie? Dlaczego nauczyciele strajkują?
Stop447: kiedy i gdzie odbędzie się protest?
Protest Stop 447 przejdzie 11 maja ulicami Warszawy. Będzie to manifestacja przeciw ustawie w sprawie zwrotu mienia ofiar Holokaustu. W maju zeszłego roku przyjął ją prezydent USA Donald Trump. Manifestację stop 447 organizuje stowarzyszenie Marsz Niepodległości.
>> Strajk nauczycieli 2019 - matury: czy egzaminy odbędą się w terminie?
Dlaczego odbędzie się protest Stop 447?
Jak informują organizatorzy manifestacji Stop 447, ustawa przyjęta przez Trumpa ma pomóc organizacjom żydowskim w odzyskiwaniu majątków utraconych przez Holocaust. Według autorów ustawy, należą one do spadkobierców, których potomkowie nie żyją.
Jak twierdzą przeciwnicy ustawy, zgodnie z zapisami 447 osoby lub organizacje nie związane z ofiarami Holocaustu będą próbowały odzyskiwać majątek rzekomo należny ofiarom wojny.
- Nie możemy się zgodzić na to żeby Polska płaciła organizacjom diaspory żydowskiej za tzw. mienie bezspadkowe. Przejdziemy głównymi ulicami stolicy, liczymy na wysoką frekwencję - powiedział Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, organizatora protestu.
>> Sławomir Broniarz: kim jest inicjator strajku nauczycieli? [ ZNP, ŻYCIORYS, WIEK, RODZINA, ZAROBKI]
Ustawa 447: co to jest? [TEKST]
Ustawa 447, a właściwie JUST Act (S.447), to akt prawny przyjęty prze Izbę Reprezentantów Kongresu USA Daje ona Departamentowi Stanu możliwość wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holokaustu m.in. w zakresie odzyskania majątków, które nie mają spadkobierców. Przeciwko projektowi protestowały środowiska polonijne.
Izbę Reprezentantów Kongresu USA Daje ona Departamentowi Stanu możliwość wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holokaustu m.in. w zakresie odzyskania majątków, które nie mają spadkobierców. Przeciwko projektowi protestowały środowiska polonijne.
W grudniu zeszłego roku amerykański Senat zaaprobował jednogłośnie projekt ustawy, a w maju 447 JUST ( z angielskiego Justice for Uncompensated Survivors Today, czyli sprawiedliwość dla niewynagrodzonych ofiar od dzisiaj) została przyjęta przez Donalda Trumpa.
RadioZET.pl/wprost.pl/IAR/PAP/PZ
Oceń artykuł
