Zamknij

Stop447: kiedy i gdzie odbędzie się manifestacja? [USTAWA 447, TREŚĆ]

Paweł Żurek
23.04.2019 16:01
Stop447: kiedy i gdzie odbędzie się manifestacja? [USTAWA 447, TREŚĆ]
fot. AP/Associated Press/East News

Stop 447 – pod takim hasłem już w maju odbędzie się protest środowisk narodowych i patriotycznych, które nie zgadzają się na założenia ustawy 447 przyjętej przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Sprawdzamy kiedy i gdzie odbędzie się protest, czym dokładnie jest ustawa, a także pokazujemy jej treść.

Stop447: kiedy i gdzie odbędzie się protest? Dlaczego odbywa się protest Stop 447? Ustawa 447: co to jest? Jaka jest treść ustawy? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w naszym artykule.

>> Strajk nauczycieli 2019. Kiedy się rozpocznie? Dlaczego nauczyciele strajkują?

Stop447: kiedy i gdzie odbędzie się protest?

Protest Stop 447 przejdzie 11 maja ulicami Warszawy. Będzie to manifestacja przeciw ustawie w sprawie zwrotu mienia ofiar Holokaustu. W maju zeszłego roku przyjął ją prezydent USA Donald Trump. Manifestację stop 447 organizuje stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

>> Strajk nauczycieli 2019 - matury: czy egzaminy odbędą się w terminie?

Dlaczego odbędzie się protest Stop 447?

Jak informują organizatorzy manifestacji Stop 447, ustawa przyjęta przez Trumpa ma pomóc organizacjom żydowskim w odzyskiwaniu majątków utraconych przez Holocaust. Według autorów ustawy, należą one do spadkobierców, których potomkowie nie żyją.

Jak twierdzą przeciwnicy ustawy, zgodnie z zapisami 447 osoby lub organizacje nie związane z ofiarami Holocaustu będą próbowały odzyskiwać majątek rzekomo należny ofiarom wojny.

Nie możemy się zgodzić na to żeby Polska płaciła organizacjom diaspory żydowskiej za tzw. mienie bezspadkowe. Przejdziemy głównymi ulicami stolicy, liczymy na wysoką frekwencję - powiedział Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, organizatora protestu.

>> Sławomir Broniarz: kim jest inicjator strajku nauczycieli? [ ZNP, ŻYCIORYS, WIEK, RODZINA, ZAROBKI]

Ustawa 447: co to jest? [TEKST]

Ustawa 447, a właściwie JUST Act (S.447), to akt prawny przyjęty prze Izbę Reprezentantów Kongresu USA Daje ona Departamentowi Stanu możliwość wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holokaustu m.in. w zakresie odzyskania majątków, które nie mają spadkobierców. Przeciwko projektowi protestowały środowiska polonijne.

Izbę Reprezentantów Kongresu USA Daje ona Departamentowi Stanu możliwość wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holokaustu m.in. w zakresie odzyskania majątków, które nie mają spadkobierców. Przeciwko projektowi protestowały środowiska polonijne.

W grudniu zeszłego roku amerykański Senat zaaprobował jednogłośnie projekt ustawy, a w maju 447 JUST ( z angielskiego Justice for Uncompensated Survivors Today, czyli sprawiedliwość dla niewynagrodzonych ofiar od dzisiaj) została przyjęta przez Donalda Trumpa.

RadioZET.pl/wprost.pl/IAR/PAP/PZ