Zamknij

Pierwszy stopień alarmowy dla całej Polski. Obowiązuje od północy, 23 stycznia

22.01.2020 20:17
Stopień Alfa i Bravo
fot. Jakub Kaminski/East News

Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego po północy, 23 stycznia, w całej Polsce zostanie wprowadzony pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP na terytorium Polski, a także drugi stopień alarmowy BRAVO na obszarze województwa małopolskiego. Służby zostaną postawione w stan gotowości na czas uroczystości 75 rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Państwo stawia służby w gotowości na czas historycznych obchodów z udziałem światowych przywódców. Podobne środki bezpieczeństwa stosowano w trakcie szczytu klimatycznego w Katowicach, czy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Stopień Alfa jest pierwszym z czterech poziomów „alarmu”. Oznacza sygnał dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. 

Zobacz także

Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Zobacz także

Wyższy stopień bezpieczeństwa przewidziano dla województwa małopolskiego, gdzie odbędą się obchody 75 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Drugi ze stopni, BRAVO, oznacza wykonania przez służby zadań z pierwszego stopnia oraz kontynuację i sprawdzenie czynności. Zakłada też znaczne wzmocnienie „ochrony ważnych obiektów publicznych oraz wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej”.

Czujność również w sieci

Zarządzeniem premiera wprowadzony zostanie też pierwszy stopień ALFA-CRP dla całej Polski, oznaczający dbałość służb o bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Stopnie alarmowe będą obowiązywały od czwartku 23 stycznia 2020 r. (od godz. 00:01) do środy 29 stycznia 2020 r. (do godziny 23:59).

RadioZET.pl/Policja.pl/MSWiA