Zamknij

Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP przedłużone. Premier podpisał zarządzenie

13.05.2022 19:07
Mateusz Morawiecki
fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER

Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP będą obowiązywały do 31 maja. Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie w tej sprawie – podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Stopień BRAVO dotyczy zagrożenia terroryzmem, a CHARLIE-CRP – cyberterroryzmem.

Stopnie alarmowe w Polsce, zgodnie z nowymi zarządzeniami Mateusza Morawieckiego, będą obowiązywać do końca maja br.  Premier wprowadza je na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych. "Są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności" – podkreśliło w komunikacie MSWiA. 

Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP do 31 maja

Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany. Ma charakter prewencyjny. Wprowadzono go w związku z inwazją Rosji na Ukrainę i wzmożonym ruchem na polsko-ukraińskiej granicy. Od marca obowiązywał na terenie województw lubelskiego i podkarpackiego, a w kwietniu objęto nim terytorium całego kraju.

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP został natomiast wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Tak wysoki stopień – trzeci z czterech – obowiązuje w kraju po raz pierwszy. Premier wprowadził go 21 lutego. Wcześniej, od połowy lutego, obowiązywał pierwszy stopień ALFA-CRP.

"Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń" – wyjaśniło MSWiA.

Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia, jak zaznaczył resort, uzależnione jest nie tylko od działania służb, lecz także od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej oraz czujności obywateli. "Nie lekceważ żadnej informacji o zagrożeniu! Natychmiast powiadom służby dzwoniąc na numer tel. 112" – zaapelowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

RadioZET.pl/PAP

C