Stowarzyszenie Wiosna ma nowego prezesa. Obrady trwały dziewięć godzin

20.06.2019 08:50
Stowarzyszenie Wiosna ma nowego prezesa. Obrady trwały dziewięć godzin
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Anna Wilczyńska została w nocy ze środy na czwartek wybrana na prezesa Stowarzyszenia Wiosna. Wiceprezesami zostali: Anna Korzycka, Dominika Langer-Gniłka oraz Łukasz Słoniowski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Anna Wilczyńska to długoletnia działaczka Stowarzyszenia Wiosna. O wyborze nowego zarządu w czwartek w nocy poinformował kurator organizacji Karol Tatara. Decyzję podjęto po niemal dziewięciogodzinnych obradach.

Ten zarząd to jest zarząd porozumienia. Kiedy rozmawialiśmy o przyszłości Wiosny, słowo ''porozumienie'' padało chyba najwięcej razy na tej sali. To jest to, czego chcemy, do czego została powołana Szlachetna Paczka - żeby łączyła ludzi. I my dzisiaj, długo obradując, chcieliśmy wybrać mądre rozwiązanie, dzięki któremu znowu będziemy łączyć

Anna Wilczyńska

W ocenie Wilczyńskiej, "to jest zarząd, który jest ogromną szansą dla Stowarzyszenia". - Zdaję sobie sprawę (...), że przed nami jest jeszcze większe wyzwanie niż te, które do tej pory nosiliśmy na swoich barkach - dodała.

Stowarzyszenie Wiosna wybrało nowego prezesa

Nowa prezes podziękowała m.in. pracownikom organizacji. - To, że tutaj dzisiaj jesteśmy, to, że Stowarzyszenie - mimo wielu trudnych chwil - nie odpuszcza, rekrutuje wolontariuszy, pracuje (...) z dziećmi, to wszystko jest zasługa osób, które w drugim szeregu cały czas wykonywały swoją pracę. Jestem bardzo wzruszona i dziękuję za zaufanie - mówiła.

Zobacz także

Głos w imieniu pracowników zabrał Konrad Kruczkowski. - Dzisiaj my wszyscy, blisko sto osób, przyszliśmy do pracy z nadzieją, że członkowie Stowarzyszenia podejmą odpowiedzialne decyzje. To oznacza, że podejmą takie decyzje, które umożliwią realizację programów społecznych - mówił.

Chaos w Stowarzyszeniu Wiosna 

Sytuacja w organizacji była napięta od września ub.r., kiedy to portal Onet opublikował reportaż wskazujący na to, że kierujący Wiosną ks. Jacek Stryczek stosował mobbing wobec pracowników. Po publikacji ks. Stryczek podał się do dymisji, a w październiku w jego miejsce walne zgromadzenie powołało Joannę Sadzik.

Tymczasem w lutym tego roku ks. Grzegorz Babiarz, psychoterapeuta prowadzący swój gabinet i wykładowca akademicki, ogłosił, że to on jest prezesem Stowarzyszenia. Kilka dni później zarząd Wiosny, z Sadzik na czele, został wykreślony z Krajowego Rejestru Sądowego. W organizacji trwał jednak konflikt, bo zarówno ks. Babiarz, jak i Sadzik uważali się za jej prezesa. Krakowski sąd rejonowy ustanowił kuratora dla Stowarzyszenia – do tej roli wyznaczył radcę prawnego Karola Tatarę.

RadioZET.pl/PAP