Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Międzynarodowy Strajk Klimatyczny. Młodzież protestuje przeciw polityce dot. zmian klimatycznych

15.03.2019 11:43
xxx wiadomosci

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny rozpoczął się 15 marca ok. godz.,10 rano. Protest uczniów trwa w 82 krajach. W inicjatywie bierze udział także wiele polskich miast. 

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Zagłosuj

Weźmiesz udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym?

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to efekt ekologicznej deklaracji Grety Thurnberg na COP24 w Katowicach. Młoda uczennica na szczycie zaprotestowała przeciwko bierności rządzących wobec zmian klimatycznych. 

Pod koniec listopada 2018 roku ubrana w żółty przeciwdeszczowy płaszcz Greta, mimo niesprzyjającej pogody, zamiast pójść do szkoły udała się przed gmach parlamentu w Sztokholmie, żądając m.in. realizacji postanowień porozumienia paryskiego. Swoim działaniem młoda Szwedka zainspirowała także uczniów z innych państw świata

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Dlaczego uczniowie strajkują? 

„Zainspirowani odwagą, nieustępliwością i determinacją Grety Thunberg, chcemy przeciwstawić się bierności polityków wobec postępowania zmian i ocieplenia klimatu. Nie zgadzamy się na przemilczanie i ignorowanie problemu, który jest kwestią kluczową dla naszej przyszłości. To my – jako młodzi ludzie – w największym stopniu będziemy odczuwać skutki dzisiejszego braku decyzji. Jesteśmy świadomi, że uratowanie naszej planety wymaga od nas realnej zmiany sposobu życia. Wiemy też, że nasze indywidualne działania nie są i nie będą wystarczające, by zatrzymać dramatyczne procesy niszczące środowisko” – tak uczniowie opisują swoje postulaty. 

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny odbywa się w 15 polskich miastach, w tym m.in. w Ostródzie, Zielonej Górze, Katowicach, Szczecinie, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie, Lublinie i Krakowie. 

W mediach społecznościowych na profilu akcji Młodzieżowy Strajk Klimatyczny opublikowano szczegółowe informacje na temat protestu. W Warszawie protest uczniów rozpoczął się o godzinie 10. Ruszy ze skrzyżowania ulic Marszałkowskiej z Królewską, a potem przez Marszałkowską, Kruczą aż do siedziby Ministerstwa Energii. Potrwa planowo do godz. 14

Na miejscu jest także reporter radiozet.pl:

RadioZET.pl/Twitter/Facebook/DG/MP

Oceń