Zamknij

Strajk Kobiet dotarł przed siedzibę TVP. "Kłamcy", "Wyp...", "Urodzę wam lewaka"

18.11.2020 21:26
Strajk Kobiet
fot. PAP

Strajk Kobiet, który o godzinie 18 rozpoczął się przed Sejmem, dotarł w środę wieczorem pod budynek TVP na Placu Powstańców w Warszawie. Dostęp do gmachu blokuje policja. Wcześniej funkcjonariusze zablokowali przemarsz kilkutysięcznego tłumu na Krakowskie Przedmieście.

Strajk Kobiet przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego rozpoczął się w Warszawie o godzinie 18. Uczestnicy demonstracji z ulicy Matejki spod odgrodzonego przez policję i Żandarmerię Wojskową Sejmu początkowo skierowali się Alejami Ujazdowskimi w stronę placu Na Rozdrożu, jednak przejście uniemożliwili im funkcjonariusze.

Kilkutysięczny tłum protestujących zawrócił w stronę ronda de Gaulle'a, gdzie się zatrzymali. Wznosili okrzyki m.in. "Twój strach jest większy niż nasz" i odpalali race. Tam też przeszła druga grupa protestujących, która gromadziła się wcześniej na placu Trzech Krzyży, w pobliżu pomnika Wincentego Witosa. Przejazd Alejami Jerozolimskimi był przez jakiś czas zablokowany.

Strajk Kobiet przed siedzibą TVP

Przemarsz z ronda de Gaulle'a skierował się na Nowym Świat, skąd próbowano przejść na Krakowskie Przedmieście. Na wysokości ul. Świętokrzyskiej ustawiły się wozy policyjne, zablokowawszy jednak przejście. Protestujący zawrócili i ulicą Warecką skierowali się pod siedzibę TVP.

Kilka tysięcy protestujących zgromadzonych pod TVP wypełnia plac Powstańców Warszawy i okoliczne uliczki. Od gmachu budynku odgradza ich kordon policji i bariery. Wznoszone są okrzyki "Kłamcy", "Wyp..." czy "Rewolucja jest kobietą". Uczestnicy demonstracji mają ze sobą transparenty z hasłami takimi jak "Piekło kobiet", "Urodzę wam lewaka" czy "Aborcja prawem człowieka". Niektórzy trzymają flagi biało-czerwone, a także tęczowe, Strajku Kobiet i Razem. Z ustawionej na placu platformy uczestnicy protestu wypowiadają się w formule "wolnego mikrofonu".

Inna grupa protestujących początkowo pozostawała w okolicy ronda de Gaulle'a. Policjanci jednak udrożnili tam ruch, a demonstranci przeszli na Nowy Świat. Przejście grupy w kierunku ul. Świętokrzyskiej policja zablokowała na wysokości ul. Ordynackiej. Bocznymi ulicami ta część protestujących dołączyła potem do zgromadzenia pod siedzibą TVP.

Zobacz także

Protesty przeciwko zaostrzeniu - w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - przepisów antyaborcyjnych trwają w Polsce od 22 października. TK orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku, ale ten nie został jak dotąd ogłoszony. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP