Zamknij
Marta Lempart
  • Marta Lempart na proteście w Warszawie
  • Marta Lempart na proteście w Warszawie
  • Marta Lempart na proteście w Warszawie
  • 8 Zobacz
fot. PAP

Zakończył się protest w rocznicę orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Manifestanci protestowali przeciw zaostrzeniu przepisów w tej kwestii. Zbierali także podpisy pod obywatelskim projektem ustawy: "Legalna aborcja. Bez kompromisów". - Rok po oświadczeniu pani magister Przyłębskiej nie palimy świeczek, nie smucimy się - mówiła jedna z liderek Strajku Kobiet Marta Lempart. 

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej stwierdził, że przepis zezwalający - na mocy ustawy z 1993 r. - na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. 

Orzeczenie TK wzbudziło ogromne kontrowersje i spowodowało wówczas protesty w całej Polsce. W najliczniejszej demonstracji pod hasłem Strajku Kobiet - 31 października 2020 roku w Warszawie - uczestniczyło ponad 100 tysięcy ludzi.

Strajk Kobiet w Warszawie. Lempart: nie smucimy się, nie palimy świeczek

W rocznicę tego wyroku na rondzie Dmowskiego (zwanym także Rondem Praw Kobiet) w Warszawie odbyła się manifestacja pod hasłem "Bronimy życia". Dużo mniej liczna niż przed rokiem grupa protestujących miała ze sobą transparenty z hasłami jak m.in. "Jestem za aborcją, bo kocham kobiety", "Piekło wszystkich macic", "Legalna aborcja", "Strajk Kobiet z kobietami" oraz flagi tęczowe, UE i Strajku Kobiet.

W proteście uczestniczyli również przedstawiciele środowisk parlamentarnych: Lewicy czy Polski 2050. Podczas marszu i przed siedzibą Trybunału demonstranci skandowali "Aborcja była, jest i będzie" oraz "Niepodległa jest dla wszystkich".

- Aborcja jest symbolem walki o wolność, czy to nie jest fajne? - pytała retorycznie przemawiając przed siedzibą TK jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i współorganizatorka zeszłorocznych protestów Marta Lempart

Rok po oświadczeniu pani magister Przyłębskiej nie palimy świeczek, nie smucimy się. Zbieramy podpisy pod projektem "Legalna aborcja bez kompromisów"

Marta Lempart

Podpisy pod obywatelskim projektem, o którym wspominała Lempart, zbierały na rondzie organizatorki. Projekt zawiera m.in. postulaty darmowej aborcji do końca 12. tygodnia ciąży bez względu na powód i po 12. tygodniu ciąży w przypadku wad płodu. 

Protesty w rocznicę orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego odbyły się również w innych polskich miastach, w tym m.in. w Gdańsku, Łodzi, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy, Zamościu, Olsztynie, Opolu czy Częstochowie.

loader

RadioZET.pl/PAP (N. Kamińska, M. Jabłoński)