Zamknij

Pracownicy PLL LOT planują strajk. Jest też stanowisko prezesa spółki [AKTUALIZACJA]

Redakcja
27.04.2018 22:54

Ponad 800 pracowników PLL LOT w referendum strajkowym opowiedziało się za akcją protestacyjną, związki zawodowe mają zatem silny mandat do przeprowadzenia strajku 1 maja br. — ocenił w piątek szef związku zawodowego pilotów komunikacyjnych w PLL LOT, Adam Rzeszot. Do sprawy ustosunkował się już prezes spółki, który stwierdził, że...żadnego strajku nie będzie.

PLL LOT
fot. Piotr Matusewicz/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rzeszot przeprosił pasażerów za utrudnienia, jakie mogą ich spotkać tego dnia. „Zostaliśmy do tego zmuszeni (do strajku — PAP)” — podkreślił.

Strajk w PLL LOT

Monika Żelazik, przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego, poinformowała, że akcja protestacyjna 1 maja będzie dotyczyć bazy w Warszawie i samolotów wylatujących z Lotniska Chopina.

Jak podały w czwartek władze LOT, zapowiadany strajk będzie nielegalny. Wskazały, że na sześć związków będących w sporze zbiorowym z firmą, decyzję o proteście podjęły tylko dwa.

W czwartek Żelazik informowała PAP, że pracownicy LOT zdecydowali o wszczęciu strajku generalnego 1 maja. Pytana, jak długo będzie trwał protest, wyjaśniła, że nie będzie miał on ograniczenia czasowego. „Będziemy protestować, dopóki nie zostaną spełnione oczekiwania pracowników” — podkreśliła.

Dodała, że protest to wynik ponad 3-letnich nieskutecznych negocjacji z pracodawcą. Chodzi o zasady wynagradzania m.in. personelu latającego.

Prezes PLL LOT odpowiada

Do całej sprawy odniósł się już prezes PLL LOT Rafał Milczarski, który zdecydowanie odciął się od pomysłu planowanego strajku i zapewnił pasażerów, że na okres majowy żadnych protestów, a w związku z tym i utrudnień w harmonogramie lotów nie będzie. Jego zdaniem protest byłby nielegalny, a na poparcie swojej opinii przywoływał wyrok stołecznego sądu okręgowego. 

- Z ogromną ulgą chciałbym wszystkich pasażerów poinformować o tym, że majówka jest bezpieczna i możecie bezpiecznie lecieć LOT-em, żadnego strajku w majówkę nie będzie - powiedział na piątkowej konferencji Milczarski.

- Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się do wniosku zarządu LOT i zakazał przeprowadzenia strajku na podstawie referendum związków zawodowych - poinformował prezes.

Zobacz także

 - Uważam, że rozwiązywanie tego sporu prawnego [...] w sposób, w który chciały to zrobić związki zawodowe, organizując nielegalny strajk, za niesłuszne i krzywdzące dla spółki - dodał.

[AKTUALIZACJA]

Mimo piątkowej decyzji sądu strajk w PLL LOT 1 maja i tak się odbędzie - poinformowały w piątek w nocy związki zawodowe w LOT. Decyzja sądu o zakazie strajku to ograniczanie swobód obywatelskich - dodawali związkowcy.

W piątek wieczorem prezes LOT Rafał Milczarski poinformował, że Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że zapowiadany przez związki zawodowe strajk nie może się odbyć.

Przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Monika Żelazik poinformowała na konferencji prasowej, że ws. orzeczenia sądu związki zawodowe będą interweniowały u Rzecznika Praw Obywatelskich. Dodała, ze 1 maja rozpocznie się strajk w PLL LOT.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: 

RadioZET.pl/PAP/DG