Strajk lekarzy rezydentów. Dziś zapadnie decyzja ws. rozszerzenia protestu

Redakcja
16.10.2017 11:08
Strajk lekarzy rezydentów. Dziś zapadnie decyzja ws. rozszerzenia protestu
fot. PAP

W poniedziałek Porozumienie Zawodów Medycznych zdecyduje o ewentualnym przyłączeniu się do głodówki rezydentów. Młodzi lekarze są gotowi złagodzić swoje postulaty.

Decyzja o rozszerzeniu protestu na inne polskie miasta zapadnie w poniedziałek w samo południe. 

Lekarze rezydenci postulują o wzrost nakładów na służbę zdrowia - początkowo do 6 proc. PKB. Tym samym złagodzili swoje stanowisko. W pierwotnej wersji domagali się 6.8 proc. PKB. Rząd twierdzi, że budżet na ochronę zdrowia wzrośnie o 6 miliardów złotych. 

Te pieniądze mają zostać przeznaczone głównie na operacje i zabiegi, na które czeka się najdłużej. Chodzi m.in. o wymianę stawu biodrowego czy operację zaćmy. Z kolei na skrócenie kolejek NFZ ma przeznaczyć ponad 2 miliardy złotych. Większe pieniądze będą też na doposażenie szpitali i gabinetów lekarskich. Dodatkowe środki muszą trafić na konto pielęgniarek, które dostały podwyżki. Większe wynagrodzenia o 1200 złotych mają też otrzymać niektórzy rezydenci. 

Zobacz także

Jeszcze w poniedziałek minister Radziwiłł podpisze rozporządzenie powołujące zespół w sprawie zmian w służby zdrowia. 

W rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie "Jeden na jeden" minister zdrowia mówił też, że pensja lekarzy wynosi 3500 zł. Kiedy redaktor zwrócił uwagę, że to kwota brutto, Radziwiłł stwierdził, że zawsze patrzy się na kwotę w umowie, a nie na koncie.

RadioZET.pl/daw, KM