Zamknij

„Matury są bardzo poważnie zagrożone”. ZNP: postawa rządu nie do zaakceptowania

15.04.2019 12:05
Sławomir Broniarz
fot. PAP/Rafał Guz

– Strona rządowa odrzuciła możliwość negocjacji – powiedział w poniedziałek szef ZNP Sławomir Broniarz i zaapelował do premiera o podjęcie natychmiastowych rozmów ze związkowcami. Jak dodał, rząd „pozostaje w zafałszowanej retoryce manipulowania danymi dotyczącymi wynagrodzenia nauczycieli”, a postulaty związkowców się nie zmieniły.

– Minister nie odniosła się do naszych postulatów, które pozostały niezmienne – powiedział szef ZNP Sławomir Broniarz. Przypomniał, że chodzi o podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 30 proc., która mogłaby zostać rozłożona na raty.

Nie przyjmujemy jako argumentu, że rząd to, co miał dać, to dał. […] Chcemy normalnie, godnie zarabiać, abyśmy nie musieli korzystać z funduszy wsparcia.

– Jeśli jednego dnia prezes PiS chce rozdawać 20 miliardów złotych, a drugiego słyszymy, że nie ma pieniędzy, to my tego nie akceptujemy – powiedział Broniarz. Na zarzuty dotyczące strajku prowadzonego wyłącznie dla podwyżek wynagrodzeń odparł: „rzecz dotyczy nie tylko sfery płacowej, ale i całej polityki oświatowej. Otwarcie się na dziecko i danie czasu nauczycielowi na realizację programu, nie na gonienie od zagadnienia do zagadnienia, przez co relacja ucznia z nauczycielem przybiera złe postacie”. 

Szef ZNP odniósł się też do zaproponowanego przez premiera „okrągłego stołu. Spotkanie miałoby się jednak odbyć dopiero po świętach, a „problem jest tu i teraz” – powiedział Broniarz. Potwierdził jednak, że ZNP weźmie udział w obradach. Jednocześnie zaapelował do rządu, by podczas jutrzejszego posiedzenia podjął decyzję o przystąpieniu do natychmiastowych rozmów ze stroną związkową – jeszcze przed Wielkanocą.

Zobacz także

Co z maturami?

Jeżeli ten protest będzie się rozwijał tak, jak w tym momencie to tak, matury są bardzo poważnie zagrożone.

Sławomir Broniarz

Jak dodał, nie widzi możliwości, by inny nauczyciel wystawił uczniom oceny klasyfikujące do egzaminu dojrzałości. Wcześniej, podczas konferencji prasowej, minister Anna Zalewska odniosła się do matur, mówiąc m.in. o „niepokojących deklaracjach przedstawicieli związków zawodowych”. „Myślę, że w tym tygodniu rodzice będą rozmawiać z dyrektorami szkół, jeżeli będą zaniepokojeni. Matura przebiegnie, mam nadzieję, bez zakłóceń” – skomentowała.

Zobacz także

Strajk nauczycieli trwa, a przedszkola wycofują się z protestu

„Tak, my też takie sygnały otrzymujemy” – potwierdził Broniarz. Dodał jednak, że zdecydowana większość placówek trwa w akcji strajkowej.

Nie mamy żalu do tych, którzy wycofują się ze strajku. Mają do tego prawo.

Szef ZNP odniósł się też do doniesień dotyczących presji, jaką na dyrektorów i na nauczycieli mają wywierać kuratorzy. „Są to zjawiska jednostkowe. Kuratorzy poszli w większości po rozum do głowy” – stwierdził przewodniczący ZNP.

Zobacz także

RadioZET.pl