Zamknij

Strajk nauczycieli: kiedy wznowienie? Dlaczego strajk będzie zawieszony?

Paweł Żurek
25.04.2019 15:45
Strajk nauczycieli: kiedy wznowienie? Dlaczego i od kiedy strajk będzie zawieszony?
fot. Mateusz Grochocki/East News

Strajk nauczycieli zostanie zawieszony – ogłosił prezes ZNP Sławomir Broniarz. Niebawem nauczyciele i uczniowie wrócą do szkół. Sprawdzamy od kiedy i dlaczego został zawieszony strajk nauczycieli, a także kiedy protest będzie wznowiony.

Strajk nauczycieli: kiedy wznowienie? Dlaczego strajk został zawieszony? Od kiedy strajk nauczycieli zostanie zawieszony? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące strajku nauczycieli.

>> Strajk nauczycieli 2019: postulaty. Jakie są postulaty ZNP? Jakie były propozycje rządu?

Strajk nauczycieli: od kiedy został zawieszony?

25 kwietnia Sławomir Broniarz, prezes ZNP, ogłosił, że strajk nauczycieli został tymczasowo zawieszony. Wstrzymanie protestu nastąpi dokładnie 27 kwietnia od 6 rano. 

>> Do kiedy potrwa strajk nauczycieli? Strajk nauczycieli: kiedy koniec?

Kiedy wznowienie strajku nauczycieli?

Jak zdradził Sławomir Broniarz, strajk nauczycieli nie został zakończony, a jedynie zawieszony. Jego kontynuacja nastąpi najprawdopodobniej na początku września. 
- W porozumieniu z uczniami i rodzicami podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku. Dajemy czas premierowi do września. Akcja protestacyjna trwa - powiedział Broniarz.
Szef ZNP zapowiedział, że od poniedziałku uczniowie wrócą do szkół, a nauczyciele do prowadzenia zajęć.

>> Strajk nauczycieli 2019. Kiedy się rozpocznie? Dlaczego nauczyciele strajkują?

Strajk nauczycieli: dlaczego został zawieszony?

Szef ZNP zdecydował o zawieszeniu strajku nauczycieli, jednak nie poinformował o powodach tej decyzji. Spekuluje się o dwóch możliwościach. Powodem zawieszenia strajku mogła być decyzja PiS o wprowadzeniu tzw. ustawy maturalnej, dzięki której egzaminy maturalne oraz klasyfikacje przeprowadzono by bez udziału nauczycieli. Drugim powodem, który doprowadził do wstrzymania protestu, są zbliżające się egzaminy dojrzałości.

Szef ZNP podkreślił, że strajk zostanie wznowiony, jeśli postulaty związku nie zostaną spełnione.

- Panie premierze Mateuszu Morawiecki, dajemy panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania z pana strony - powiedział prezes ZNP.

>> Sławomir Broniarz: kim jest inicjator strajku nauczycieli? [ ZNP, ŻYCIORYS, WIEK, RODZINA, ZAROBKI]
 

RadioZET.pl/PZ