Zamknij

Piąty dzień strajku nauczycieli. Czy wszystkie egzaminy przebiegły bez zakłóceń?

Redakcja
12.04.2019 07:13
Strajk nauczycieli w piątek
fot. PAP/Rafał Guz

Strajk nauczycieli trwa już piąty dzień. Piątek to jednocześnie trzeci dzień egzaminu gimnazjalnego. Do testu z języka obcego przystąpiło ponad 350 tysięcy uczniów z 7,3 tysięcy szkół w kraju. „Kolejny dzień strajku to kolejny dzień próby, niczego nie wygaszamy” – mówi szef ZNP Sławomir Broniarz.

14:38

Kończymy relację na żywo. Dziękujemy, że byliście z nami i zachęcamy do śledzenia najnowszych informacji na www.radiozet.pl

14:08

Beata Szydło w opublikowanym w piątek wywiadzie dla gazety "Polska" zaapelowała do związkowców o podpisanie porozumienia. „Nie czas na to, aby mieszać do tego politykę. Strona rządowa tego nie robi”. Zdaniem Szydło to opozycja prowokuje protesty [CZYTAJ WIĘCEJ].

13:21

Krakowscy licealiści wystosowali list otwarty do szefowej MEN Anny Zalewskiej. 

Jesteśmy zniesmaczeni arogancją wykazywaną przez rząd w stosunku do nauczycieli, którzy przedstawiani są jako nieudacznicy życiowi, domagający się jedynie wyższego wynagrodzenia. (...) Napotkaliśmy na swojej drodze wielu pasjonatów, bez których nie bylibyśmy w stanie osiągnąć sukcesów. Dobre płace dla nauczycieli są podstawą stabilnego systemu szkolnictwa. Jesteśmy zdania, że nasze państwo przeznacza zdecydowanie zbyt mało środków na edukację. 

Cały list uczniów można przeczytać TUTAJ.

13:10
12:48

Czy matury są zagrożone? "Moim zdaniem tak" - mówi Broniarz.

12:47

"Siłą rzeczy nie będzie klasyfikacji uczniów" - odpowiedział Broniarz na pytanie dziennikarza, o to jak wyobraża sobie przeprowadzenie rad pedagogicznych, podczas których powinna odbyć się klasyfikacja.

12:44
12:41

Szef ZNP potwierdził, że strajk będzie kontynuowany w dotychczasowej formie.

12:39

"Prezydium ZNP jednoznacznie i negatywnie odniosło się do działań rządu" - powiedział Broniarz i wezwał rząd do wznowienia rozmów, ale z udziałem zewnętrznego negocjatora.

12:37

Rozpoczęła się konferencja prasowa szefa ZNP Sławomira Broniarza.

12.00

Zakończyły się egzaminy z języka obcego na poziomie rozszerzonym. 

11:57
11:52

"Rozmawiajmy, ale tylko w określonych warunkach" - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek na krótkiej konferencji prasowej. Jak dodała, "oferta, którą skierował rząd dla nauczycieli leży na stole".

11:40
11:16

Lider Wiosny Robert Biedroń opublikował na Facebooku dowód wpłaty na fundusz strajkowy ZNP. Wcześniej fundusz wsparł m.in. Lech Wałęsa.

11:06

"Nie wiem, dlaczego dorośli próbują wywierać taką presję na młodych ludziach, którzy piszą egzaminy" - dodała Szydło.

11:04

Beata Szydło zaapelowała do związkowców o podpisanie porozumienia. "W tej chwili potrzebna jest refleksja" - powiedziała w Krakowie Beata Szydło.

10:55

Szefowa MEN po raz kolejny zaprosiła związkowców do podpisania porozumienia. "To dobre porozumienie" - podkreśliła. 

10:52

Na pytanie dziennikarza, co przewiduje porozumienie podpisane z oświatową "Solidarnością", Zalewska odpowiada: "realizację postanowień".

10:50

"Rady pedagogiczne odbędą się. Mamy takie wrażenie, mało tego - mamy pewność" - mówi minister Zalewska.

mid-19412021
fot. PAP/Rafał Guz
10:45

"Jesteśmy przygotowani do egzaminu ósmoklasisty" - przekonuje Anna Zalewska. Chwilę wcześniej przekazała, że w piątek egzamin gimnazjalny z języka obcego odbył się we wszystkich szkołach

10:40

"Wspieramy nauczycieli, dlatego daliśmy 15 proc. podwyżki w tym roku, 21 proc. podwyżki w ciągu dwóch lat, co przekłada się na ponad 800 zł dla nauczyciela dyplomowanego" - mówi szefowa MEN.

10:39

"To są granice, których nie wolno przekroczyć" – odpowiada Zalewska na pytanie dziennikarza o rady pedagogiczne, które mogą nie odbyć się z powodu strajku.

10:38

"O godzinie 11 odbędzie się egzamin rozszerzony z języka obcego" – potwierdza dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. 

10:34

"We wszystkich szkołach odbyły się dziś egzaminy" – poinformowała szefowa MEN Anna Zalewska podczas konferencji prasowej.

10:22

Dane strajkujących nauczycieli nie powinny być umieszczane w Systemie Informacji Oświatowej - informuje dziś prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

10:04

"Mamy plan działania na wypadek zablokowania promocji maturzystów. Natomiast nie bardzo bierzemy pod uwagę możliwość tak daleko idącej akcji przeciwko maturzystom. Mam nadzieję, że nie jest to rzeczywiście program ZNP" - powiedziała w piątek posłanka PiS Joanna Lichocka.

10:02

W województwie wielkopolskim również egzamin najprawdopodobniej rozpoczął się bez zakłóceń we wszystkich szkołach.

10:00

"Nie mam informacji, by w jakiejkolwiek szkole (w woj. mazowieckim - red.) były dziś kłopoty z powołanie zespołu nadzorującego i z przeprowadzeniem egzaminu gimnazjalnego" - poinformowała PAP w piątek dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie Anna Frenkiel. 

09:40

Kto zajmie miejsce szefowej MEN Anny Zalewskiej po rekonstrukcji rządu? Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że będzie to osoba spoza obecnego rządu. 

09:30

"Nie czas na to, aby mieszać do tego politykę. Strona rządowa tego nie robi" - powiedziała o strajku nauczycieli wicepremier Beata Szydło w opublikowanej w piątek rozmowie z gazetą "Polska". Jej zdaniem to opozycja robi wszystko, by zmobilizować różne środowiska do protestów.

09:13

Na godzinę 10.30 planowana jest konferencja prasowa minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej i szefa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcina Smolika.

09:10

"Na tę chwilę nie mamy jakichkolwiek informacji o tym, aby gdzieś nie było zespołu, albo żeby gdzieś nie dojechała paczka (z arkuszami egzaminacyjnymi i płytami CD z nagraniami - red.). Wygląda na to, że powinno być spokojnie" - powiedział w rozmowie z PAP tuż przed rozpoczęciem egzaminu dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

09:00

Rozpoczęła się trzecia część obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego. Ponad 350 tysięcy uczniów z 7,3 tysięcy polskich szkół przystąpiło właśnie do testu z języka obcego. 

08:52

46 proc. Polaków popiera strajk nauczycieli. Ponad połowa badanych twierdzi jednak, że egzaminy to zły czas na protest - wynika z sondażu dla SE.

sondaz-dla-se
08:19

"Dyrektorzy sami pytali w MEN, jak mają odnotować w Systemie Informacji Oświatowej (strajkujących nauczycieli - red.) i dostali odpowiedź" - mówi Gość Radia ZET wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć. Nawiązuje tym do doniesień, że w części szkół, na polecenie MEN, sporządzane są imienne listy strajkujących nauczycieli. 

07:57

"Ten strajk nie może zginąć, nie może zostać pominięty jak chce PiS" - mówi w piątek Grzegorz Schetyna w TOK FM.

07:40

O godzinie 9 rozpocznie się egzamin gimnazjalny z języka obcego. Aż 88,9 proc. uczniów przystąpi do testu z języka angielskiego na poziomie podstawowym (85,4 proc. przystąpi też do egzaminu z tego języka na poziomie rozszerzonym). Drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki. Do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym chce przystąpić 9 proc. gimnazjalistów. Na trzecim miejscu w wyborach uczniów jest język rosyjski (1,55 proc.).

07:18

Rozpoczął się piąty dzień bezterminowego strajku nauczycieli. To jednocześnie trzeci dzień egzaminu gimnazjalnego. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo.