Zamknij

ZNP wróci do strajku nauczycieli? Broniarz: Decyzja w sondach, potem referendum

Bartłomiej Chudy
26.08.2019 14:59

– Nauczyciele zdecydują w sondażu, czy chcą strajkować, a jeśli tak, to w jakiej formie. Potem ewentualne referendum i być może strajk – zapowiedział Sławomir Broniarz, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Sławomir Broniarz
fot. East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Strajk nauczycieli w znaczący sposób utrudnił pracę polskiej oświaty w kwietniu tego roku. Zrzeszeni w ZNP nauczyciele zdecydowali się jednak przerwać protest. Niewykluczone, że znów odejdą od biurek i tablic, tym razem we wrześniu.

Jak poinformował dziennikarzy szef ZNP Sławomir Broniarz, przez dwa tygodnie, od 1 września, nauczyciele zagłosują w sondzie w sprawie możliwego strajku.

Od 1 do 15 września wśród pracowników placówek oświatowych będzie prowadzony sondaż dotyczący ewentualnej akcji protestacyjnej. Sławomir Broniarz, szef ZNP

Władze Związku zadecydują o proteście i jego formie 16 września. Choć Broniarz chwalił z początku współpracę w zakresie współpracy z ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim, dziś przyznał otwarcie, że nauczyciele „są zdecydowani do podjęcia różnorodnych działań protestacyjnych”.

Zobacz także

To, co dzieje się w sferze polityki edukacyjnej, to, co zostało nam zaproponowane przez nowego ministra edukacji, absolutnie nie wyczerpuje naszych oczekiwań. Nie zrealizowano do tej pory głównego celu kwietniowego strajku, czyli 30-procentowej podwyżki płac dla nauczycieli jeszcze w tym roku. O to w dalszym ciągu się upominamy. Sławomir Broniarz

Szef ZNP akcentuje nie tylko wyższe pensje, ale „lepszą edukację, więcej autonomii, mniej biurokracji”. Rząd i MEN podkreślają, że nauczyciele w ciągu jednego roku dostaną łącznie ok. 15 proc. podwyżki, co jest najwyższym wzrostem pensji w ostatnich latach.

RadioZET.pl