Zamknij

III dzień strajku nauczycieli. Egzaminy – z trzema wyjątkami – odbyły się planowo

Redakcja
10.04.2019 11:12
Strajk
fot. PAP

Trzeci dzień ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Dzień wcześniej fiaskiem zakończyły się kolejne negocjacje między ZNP i FZZ a rządem. O godzinie 9 rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne. Na razie, w większości placówek testy odbyły się w sposób zgodny z planem – z wyjątkiem trzech szkół. Śledźcie naszą relację na RadioZET.pl!

15:59

Robert Biedroń: trzeba stać murem za strajkującymi nauczycielami

mid-19410226

PAP/Leszek Szymański

15:52
15:52

Nie ma żadnych powodów do tego, żeby zmieniać coś w kalendarzu szkolnym. Chcemy, żeby dzieci i młodzież otrzymały w odpowiednim czasie wyniki egzaminów, mogły uczestniczyć w rekrutacji i wyjechać z rodzicami na wakacje - powiedziała w środę minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Zapytana o to, czy w związku z "zawirowaniami w oświacie" rok szkolny zostanie wydłużony,  odpowiedziała, że "żadnych zawirowań nie ma".

15:49

Nauczyciele zawiesili strajk w Końskowoli. Zmarła uczennica ósmej klasy szkoły podstawowej imienia Henryka Sienkiewicza, oczekująca na przeszczep serca - poinformowała w środę Wirtualna Polska.

Dziewczynka zmarła we wtorek po południu. Nie przebywała wtedy w domu – informuje WP. W związku z tragiczną wiadomością, puławski ZNP przerwał strajk i nauczyciele placówki, do której uczęszczała zmarła uczennica, wrócili w środę do pracy. - Jeśli pracownicy tej szkoły będą na to gotowi, mogą ponowić protest, ale to zależy tylko od nich. My ich do niczego nie zmuszamy  - mówił w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim Lucjan Tomaszewski, prezes puławskiego ZNP.

15:25

Szefowa MEN Anna Zalewska przekroczyła granice arogancji i bezczelności, to ona odpowiada za strajk nauczycieli i za chaos w oświacie - ocenił w środę szef klubu PO-KO Sławomir Neumann. Jego zdaniem, rządowi zależy na zaognianiu sporu z nauczycielami.

EN_01359436_0059

Piotr Molecki/East News

15:24

W jednej szkole na Pomorzu nie udało się przeprowadzić egzaminu.

15:18

- Apeluję do prezesa ZNP, aby nie straszył rodziców i uczniów; rozporządzenie w sprawie egzaminów jest zgodne z prawem - mówił na konferencji wiceszef MEN, Maciej Kopeć. 

mid-19410099

PAP/Rafał Guz

15:14

Egzamin z historii nie odbył się w trzech szkołach, a z języka polskiego - w jednej - poinformował dyrektor CKE.

15:11

Zalewska: druga część egzaminu z wiedzy humanistycznej odbyła się we wszystkich szkołach prócz jednej

mid-19410092

PAP/Rafał Guz

15:09

Dyrektor OKE w Poznaniu: poza sytuacją w Owińskach egzamin odbył się bez zakłóceń

15:02

Szydło: jesteśmy gotowi do rozmów i podpisania porozumienia z ZNP

14:48

- Jesteśmy zbulwersowani, że nie dochowano należytej staranności – mówił wielkopolski wicekurator oświaty, odnosząc się do nieprzeprowadzenia pierwszej części egzaminu w Ośrodku dla Dzieci Niewidomych w Owińskach (Wielkopolskie). Dodał, że wina leży po stronie dyrektora.

Wypowiedź ta stoi w sprzeczności z relacją dyrektor ośrodka Marii Tomaszewskiej, która informowała, że „pisała do 10 szkół z prośbą o oddelegowanie do zespołu nadzorującego, z każdej ze szkół dostała odpowiedź negatywną ze względu na akcję strajkową”.

- Napisałam również do kuratorium i niestety również nie otrzymałam odpowiedzi – podkreśliła.

14:33

Wicepremier ds. społecznych Beata Szydło podziękowała za pomoc w przeprowadzeniu egzaminów.

14:29

Zdaniem Szydło, słowa szefa ZNP o tym, że "nauczyciele przegrywają z trzodą chlewną" (nawiązanie do programu "Krowa+"), nie przystoją pedagogowi. Dodała, że propozycja podpisania porozumienia nadal jest aktualna i że rząd gotów jest je podpisać jeszcze przed świętami.

- Warunki, które zostały zawarte w porozumieniu z "Solidarnością" mają zagwarantowane środki w ramach budżetu, który przewiduje zwiększenie subwencji na oświatę - powiedziała, przypominając propozycję premiera Mateusza Morawieckiego, aby zorganizować "okrągły stół", by rozwiązać problemy w oświacie. 

14:19

Rozpoczęła się konferencja prasowa Beaty Szydło. Wicepremier zaczęła od podziękowań. - Chciałam podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, którzy przyczynili się do tego, że młodzież w całej Polsce mogła rozpocząć egzaminy. Dziękuję nauczycielom i pedagogom, za to, że byli z uczniami, dyrektorom, za to, że skompletowali komisje egzaminacyjne - powiedziała.

Następnie rozpoczęła się tura pytań od dziennikarzy. 

14:15

A teraz wieści z kujawsko-pomorskiego od naszego reportera:

14:13

Wiceszef MSW Paweł Szefernaker poinformował, że o godz. 15 we wszystkich województwach odbędą się konferencje prasowe wojewodów oraz kuratorów oświaty dot. dzisiejszych egzaminów gimnazjalnych"

14:08

Poniżej podsumowanie konferencji ZNP i FZZ:

Zobacz także

Oraz dzisiejszej wizyty Sławomira Wittkowicza w Radiu ZET:

Zobacz także

13:38

Ministerstwo Edukacji Narodowej chwali się, że egzaminy przebiegły bez problemu:

13:27

Z kolei Sławomir Witkowicz z Forum Związków Zawodowych zwrócił uwagę na fakt, iż "sytuacja jest dynamiczna". - Potwierdzam fakt radykalizacji niektórych grup. Podkreślałem w rozmowie z premier Szydło, że musi ona wziąć pod uwagę, że sytuacja może się wyjąć spod kontroli - oświadczył. 

13:24

I ponownie Broniarz: -  Czas pracy w innych krajach musimy odnosić do warunków w jakich pracują. Jeśli stworzymy naszym nauczycielom takie warunki jak w Szwecji, czy w Niemczech to bardzo chętnie będziemy pracować od 8 do 16. W Polsce nauczyciele pracują 24h na dobę. Podał przykład o mailach wysyłanych przez rodziców do nauczycieli o 11 wieczorem. 

- Strona rządowa pokazuje, to co jest dla nich wygodne. Nie uchylamy się od dyskusji o czasie pracy nauczyciela - powiedział zaznaczając, że nikt nie zamierza wyciągać konsekwencji wobec nauczycieli, którzy zdecydowali się zawiesić strajk na czas egzaminów. 

13:18

Do głosu doszedł wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński. - Resort zrobił wszystko, żeby postawić egzaminy na głowie. [...] W egzaminach mogą brać udział tylko nauczyciele   W komisjach egzaminacyjnych mogą pracować tylko nauczyciele, a nauczyciel to osoba, która ma stosunek pracy ze szkołą. Ktoś powinien się temu wreszcie przyjrzeć [...] Doszło do rzeczy niezwykłej. Są samorządy, które płacą tym osobom z zewnątrz nawet 450 zł dziennie. Mówię o Zgierzu. Do tej pory mówiono nam, że praca nauczyciela, który przychodzi na egzamin jest traktowana jako wolontariat. Okazuje się, że można znaleźć pieniądze. W Chełmie 100 zł, w Rybniku 220 zł.

13:10

- O funduszu strajkowym będziemy rozmawiać jutro. Nie dziwią nas stanowiska ministra finansów i Regionalnych Izb Obrachunkowych tylko, że są one nieprawdą - powiedział Broniarz.

- Czekamy teraz na propozycje rządu. Definitywnie pieniądze należą do gestii rządu. Wczoraj pracodawcy obliczyli, że różni nas kwota ok. 3 mld zł. Jesteśmy gotowi do rozmów. Dementuje informacje, że próbujemy komuś odebrać pieniądze, które wcześniej zostały przekazane niektórym grupom społecznym - dodał. 

13:06

- Nie zawieszamy akcji strajkowej, dementujemy też informacje, jakoby mielibyśmy komuś odebrać pieniądze. Mamy plan działania. Jesteśmy przygotowani na różne działania - stwierdził, dodając: - Oliwy do ognia dolał premier Morawiecki. Propozycję debaty są istotne, ale wtedy kiedy jest czas spokoju i nie robimy tego pod presją czasu i emocji - dodaje.

13:04

- Egzaminy w niczym nie zaburzają naszej akcji strajkowej. To, że odbywają się w tak emocjonalnej atmosferze, jest winą pani minister Anny Zalewskiej - powiedział Sławomir Broniarz.

13:01

Rozpoczęła się konferencja ZNP.

12:58

W podobnym tonie wypowiedział się także senator PO Bogdan Klich:

12:35

Katarzyna Lubnauer w rozmowie z Onetem powiedziała, że samorządy i dyrektorzy szkół "po raz kolejny uratowały skórę rządowi". - Gdyby nie ich wysiłek, gdyby nie ich szukanie osób do komisji egzaminacyjnych, to rząd nie zrobił nic, żeby zawrzeć porozumienie z nauczycielami, nie zrobił nic, żeby mieć pewność, że dzisiaj te egzaminy się odbędą - oceniła przewodnicząca Nowoczesnej.

12:33

Delikatna modyfikacja planów - briefing minister Zalewskiej oraz szefa CKE będzie miał miejsce o godz. 15 (a nie jak wcześniej informowano o 14):

12:21

Poniżej raz jeszcze wypowiedź minister Zalewskiej:

12:01

Jak informuje Onet, na godzinę 13 zaplanowana jest konferencja prasowa Związku Nauczycielstwa Polskiego. Przypomnijmy, że godzinę później z dziennikarzami ponownie ma rozmawiać szefowa MEN. 

11:59

Centralna Komisja Egzaminacyjna składa podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że egzaminy w większości odbyły się zgodnie z planem i że nie doszło do większego paraliżu:

11:57

Kolejna relacja naszego trójmiejskiego reportera, świetnie ilustrująca, jak trudny i niepewny do ostatniej chwili jest proces kompletowania obsady członków komisji:

11:55

- Jest to bardzo trudny czas dla nas wszystkich. Poziom frustracji jest wysoki, a emocje nasiliły się od niedzieli, kiedy podpisanie porozumienia tylko z jednym związkiem nasiliło nasze rozgoryczenie - mówi w rozmowie z reporterem TVN24 nauczycielka z Owińska, gdzie nie odbył się egzamin z WOS-u i historii z powodu braku osoby nadzorującej z zewnątrz.

- Mimo że wysłałam pisma do wielu szkół z prośbą o pomoc to dostałam odpowiedź negatywną. Nie uzyskałam też odpowiedzi z kuratorium. Dziś czekałam do samego końca, ale nikt się nie pojawił - powiedziała z kolei dyrektorka szkoły. Dodała, że na jutrzejszy egzamin ma zapewniony skład nadzorujący, ale piątkowy egzamin z języka obcego nadal pozostaje sprawą otwartą. 

11:16

Tymczasem uaktywnił się Ryszard Petru, proponując swoje rewolucyjne rozwiązania:

10:59

Kolejna konferencja MEN i CKE o godz. 14.

10:58

Zalewska jednoznacznie wypowiedziała się na temat tego czy nauczyciele otrzymają pensje za czas strajku: - Regionalna Izba Obrachunkowa wypowiedziała się w jednoznaczny sposób. Mówię to z dużą przykrością: wynagrodzenie za czas strajków się po prostu nie należy. 

Zachęciła przy tym po raz kolejny związkowców, którzy nie przystąpili do niedzielnego porozumienia, aby zmienili zdanie. - To bardzo dobre porozumienie, ogromne pieniądze - stwierdziła. 

Na koniec, zapytana o to czy w wyniku kryzysu w edukacji zrezygnuje ze startu w eurowyborach, uchyliła się od odpowiedzi:

10:50

Smolik precyzował że egzaminy nie odbyły się w trzech szkołach. - Za chwilę rozpocznie się egzamin z języka polskiego. Spośród tych trzech szkół, w dwóch szkołach egzamin się odbędzie - powiedział szef CKE, dodając: - Co do zasady egzaminy zostały przeprowadzone poprawnie.

Dodał przy tym, że w powyższych trzech placówek powodem, dla którego nie odbyły się egzaminy, były braki personalne w składach komisji. 

10:48

Rozpoczął się briefing prasowy w Ministerstwa Edukacji Narodowej. Szefowa MEN Anna Zalewska z radością ogłosiła, że pomimo nieprzewidzianych sytuacji w trzech szkołach w Polsce (w tym wspomnianej wcześniej placówki w Owińskach), egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie. Informację potwierdził dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. 

10:34

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski potwierdza, że wszystkie stołeczne szkoły przystąpiły do egzaminu:

10:31

Jak informuje z kolei trójmiejski reporter Radia ZET Maciej Bąk, w jednej z Gdańskich szkół do egzaminu doszło "ledwo, ledwo", gdyż jeszcze wczoraj o 22 nie było w komisjach wymaganej liczby osób:

10:14

Tymczasem również międzynarodowa społeczność nauczycieli solidaryzuje się z uczestnikami strajku. Do Polski płyną wyrazy wsparcia m.in. ze Stanów Zjednoczonych:

Zobacz także

10:09

Mamy informację na temat szkoły, w której egzamin się nie odbędzie. Jak podaje poznańska reporterka Radia ZET Danka Woźnicka, sytuacja miała miejsce w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach (woj, wielkopolskie), do egzaminu miało przystąpić 12 uczniów, ale zabrakło czworo członków komisji. "Dyrektor ośrodka mówi Radiu ZET, że kuratorium - mimo próśb - jej nie pomogło" - informuje dziennikarka:

10:04

Za niespełna pół godziny odbędzie się konferencja prasowa z udziałem szefowej i wiceszefa MEN oraz szefa CKE. Czy poznamy statystyki dotyczące tego, w ilu placówkach egzaminy odbyły się zgodnie z planem?

10:02

"Nauczyciele niech moc będzie z Wami. Wasi uczniowie" - w taki oto sposób strajkujących pedagogów wsparli uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 330 w Warszawie:

09:59

Adam Bielan w "Kwadransie Politycznym" w TVP ostro o strajku nauczycieli. Zarzuca protestującym działania o charakterze politycznym i sugeruje, że akcja została zainspirowana przez opozycję. - Wszyscy widzieliśmy ich wielokrotnie na manifestacjach antyrządowych, również wychodzących z siedziby Platformy. Jestem przekonany, że data tego strajku została wskazana przez polityków PO już wiele miesięcy temu. Kalendarz wyborczy jest znany w Polsce od lat - powiedział. 

Powtórzył także krążącą już od kilku dni nieprawdziwą informację - podawaną m.in. przez szefa MON Mariusza Błaszczaka - jakoby Sławomir Broniarz był w przeszłości posłem SLD. My oraz dziennikarze innych redakcji sprawdziliśmy to na stronie internetowej Sejmu:

Zobacz także

09:42

Jak podaje świetnie zazwyczaj poinformowana w sprawach edukacji dziennikarka "Gazety Wyborczej" Justyna Suchecka, na razie nie ma sygnałów o tym, by gdziekolwiek uczniowie nie podeszli do egzaminów:

09:40

Poniższa mapa pokazuje skalę protestu:

09:16
09:12

Minęła godzina 9, a więc we wszystkich gimnazjach w Polsce teoretycznie powinien się rozpocząć pierwszy z trzech zaplanowanych na ten tydzień egzaminów. 

Będziemy oczywiście na bieżąco przekazywać Wam najbardziej aktualne informacje w tym temacie!

08:57

Tymczasem Ministerstwo Edukacji Narodowej, podobnie jak wczoraj, życzy uczniom powodzenia na egzaminie:

08:51

W poszczególnych miastach władze musiały sobie poradzić z ryzykiem nieodbycia się egzaminów. Oto relacje z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Poznania i Wrocławia:

08:37

Wittkowicz wypowiedział się także na temat ew. powiązań związkowców ze światem polityki:

08:29

I kolejne mocne słowa Sławomira Wiittkowicza:

08:22

Wittkowicz odniósł się w rozmowie z Beatą Lubecką do propozycji Mateusza Morawieckiego, którzy dzień wcześniej w TVP zaoferował "Okrągły Stół", by załagodzić spór rządu z nauczycielami.  - Taka propozycja z ust człowieka, który, z tego co pamiętam z historii, nie był zwolennikiem Okrągłego Stołu. Nie czas w tej chwili na stoły, trójkąty, czas na poważne negocjacje - powiedział.

Dodał przy tym, że strajk na pewno nie zostanie zawieszony na czas egzaminów. 

08:17

Aby wiedzieć więcej, warto przeczytać:

Zobacz także

08:08

Baszczyński nie krył swojego negatywnego stosunku do dotychczasowego przebiegu rozmów oraz do osób, które je prowadziły. Stwierdził, że protestujący nie chcą już rozmawiać z minister Anną Zalewską, gdyż jego zdaniem nie jest to osoba wiarygodna ani godna zaufania. - O Beacie Szydło nie będę się wypowiadał - dodał. Przyznał również, że od grudnia 2017 roku zabiegają o rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim. 

08:03

Wcześniej gościem Piaseckiego był wiceszef ZNP Krzysztof Baszczyński. - Kierownictwo ZNP nie rekomenduje zaostrzenia strajku, zamienienia w strajk okupacyjny. My dziś jesteśmy pełni nadziei, że ktoś zacznie z nami poważnie rozmawiać - mówił, dodając, że strajk nauczycieli "to już jest sukces, bo objął tak ogromną ilość pracowników. Jestem przekonany, że pani Zalewska i rząd nie docenili determinacji nauczycieli".

08:01

Smolik przyznaje jednak, że przepisy ws. przeprowadzania egzaminów są bezwzględne: - Jest drugi termin egzaminu, w czerwcu. Ci którzy dziś nie napiszą egzaminu muszą czekać do czerwca. Nie ma niestety możliwości na wcześniejszy. Przełożenie terminu egzaminu nie jest możliwe ze względów prawnych. Nawet minister edukacji nie ma takich możliwości - stwierdził.

07:53

Smolik w rozmowie z Konradem Piaseckim w TVN24 przyznaje, że decyzje były i będą podejmowane w ostatniej chwili i że do przeprowadzenia egzaminu wymagane jest zorganizowanie 42 tys. osób. 

Szacunki, ile osób nie przystąpi do egzaminu dziś jest wróżeniem z fusów. Dokładne dane powinniśmy mieć około godziny 11-12. Myślę, że mogą być uczniowie, którzy wychodząc na egzamin nie będą mieli pewności, że on się odbędzie - mówi. 

07:51

Przypominamy, że za kilkanaście minut gościem Radia ZET w porannym programie Beaty Lubeckiej będzie przewodniczący Forum Związków Zawodowych Sławomir Witkowicz. Zapraszamy do słuchania!

Zobacz także

07:47

Strajk nauczycieli zyskuje jeszcze jeden istotny wymiar. Rozpoczyna się bowiem tradycyjny wiosenny okres egzaminacyjny. 

Dziś zgodnie z planem ma się rozpocząć egzamin gimnazjalny. Ponad 350 tys. uczniów w ponad 7 tys. szkół miało do niego przystąpić. Z uwagi na akcję protestacyjną  nie ma pewności czy w każdej placówce uczniowie będą mieli możliwość napisania tego egzaminu, aczkolwiek - jak powiedział w TVN24 szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik - na pewno odbędzie się on w większości szkół. 

07:43

Istnieją drastyczne rozbieżności w danych dotyczących tego, ile placówek oświatowych bierze udział w strajku. Według szacunków ZNP jest to 74,29 proc. szkół i przedszkoli, zdaniem MEN zaś zaledwie 48,5 proc.  

07:40

W akcji protestacyjnej biorą udział tysiące nauczycieli należących do Związku Nauczycielstwa Polskiego, Forum Związków Zawodowych oraz niezrzeszonych.

Uczestniczy w nich także część oświatowej "Solidarności", mimo iż jej szef był jedynym, który w niedzielny wieczór podpisał porozumienie z rządem. Wywołało to ogromne protesty wśród terenowych działaczy "S" - pojawiły się wezwania do dymisji Ryszarda Proksy.

07:35

Witamy w relacji na żywo z trzeciego dnia ogólnopolskiego strajku nauczycieli!

RadioZET.pl