Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Strajk nauczycieli. Co z próbnym egzaminem ósmoklasisty?

18.12.2018 12:59
xxx wiadomosci

Próbny egzamin ósmoklasisty nie jest zagrożony – zapewniają dyrektorzy szkół podstawowych. W związku ze strajkiem nauczycieli niektóre szkoły mają jednak kłopoty z przeprowadzaniem planowych zajęć w pozostałych rocznikach. Tak jest m.in. w Warszawie i Poznaniu.

Strajk nauczycieli. Co z próbnym egzaminem ósmoklasisty? fot. Shutterstock

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Próbny egzamin ósmoklasisty nie jest obowiązkowy, ale może pomóc przygotować się na stres związany z egzaminem właściwym – ten już w kwietniu.

Arkusze przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, która zachęcała też, aby szkoły przeprowadziły testy w warunkach zbliżonych do tych, w jakich znajdą się uczniowie w kwietniu, czyli m.in. z zachowaniem wszystkich zasad poufności.

Czy w związku z protestem nauczycieli było to możliwe?

Dyrektorzy podstawówek twierdzą, że tak. W szkole podstawowej nr 340 w Warszawie, gdzie od poniedziałku pracuje zaledwie co czwarty nauczyciel, wtorkowy egzamin przebiegł bez problemu. Jak jednak usłyszeliśmy w sekretariacie szkoły, uczniowie pozostałych roczników lekcji już nie mają. Zamiast tego spędzają czas świetlicy. Kto mógł – zostawił dzieci w domu.

W SP 11 w Poznaniu na zwolnieniu lekarskim jest mniej więcej co piąty nauczyciel. Próbny egzamin udało się przeprowadzić bez zakłóceń, ale niektóre zajęcia – podobnie jak w Warszawie – też trzeba było odwołać, częściowo łączone są klasy.

Absencje nauczycieli utrudniają również prace w szkole podstawowej nr 65 w Łodzi. Przebieg wtorkowego próbnego egzaminu ósmoklasisty – jak informują pracownicy szkoły – nie został jednak w żaden sposób zakłócony.

Próbne egzaminy ósmoklasistów potrwają do czwartku. Uczniowie napiszą łącznie trzy sprawdziany – z języka polskiego, matematyki i języka obcego.

Jaka jest skala protestu nauczycieli?

O skali strajku trudno mówić, bo protest jest oddolny. W poniedziałek po południu Ministerstwo Edukacji Narodowej informowało o 13 przedszkolach na 39 tysięcy wszystkich publicznych placówek oświatowych w całym kraju, które „nie funkcjonowały” ze względu na absencje nauczycieli.

Związek Nauczycielstwa Polskiego ma dziś ogłosić swoje stanowisko w sprawie protestu.

RadioZET.pl/JŚ

Oceń