Zamknij

Strajk nauczycieli. Co z próbnym egzaminem ósmoklasisty?

Redakcja
18.12.2018 12:59
Strajk nauczycieli. Co z próbnym egzaminem ósmoklasisty?
fot. Shutterstock

Próbny egzamin ósmoklasisty nie jest zagrożony – zapewniają dyrektorzy szkół podstawowych. W związku ze strajkiem nauczycieli niektóre szkoły mają jednak kłopoty z przeprowadzaniem planowych zajęć w pozostałych rocznikach. Tak jest m.in. w Warszawie i Poznaniu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Próbny egzamin ósmoklasisty nie jest obowiązkowy, ale może pomóc przygotować się na stres związany z egzaminem właściwym – ten już w kwietniu.

Arkusze przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, która zachęcała też, aby szkoły przeprowadziły testy w warunkach zbliżonych do tych, w jakich znajdą się uczniowie w kwietniu, czyli m.in. z zachowaniem wszystkich zasad poufności.

Czy w związku z protestem nauczycieli było to możliwe?

Dyrektorzy podstawówek twierdzą, że tak. W szkole podstawowej nr 340 w Warszawie, gdzie od poniedziałku pracuje zaledwie co czwarty nauczyciel, wtorkowy egzamin przebiegł bez problemu. Jak jednak usłyszeliśmy w sekretariacie szkoły, uczniowie pozostałych roczników lekcji już nie mają. Zamiast tego spędzają czas świetlicy. Kto mógł – zostawił dzieci w domu.

Zobacz także

W SP 11 w Poznaniu na zwolnieniu lekarskim jest mniej więcej co piąty nauczyciel. Próbny egzamin udało się przeprowadzić bez zakłóceń, ale niektóre zajęcia – podobnie jak w Warszawie – też trzeba było odwołać, częściowo łączone są klasy.

Absencje nauczycieli utrudniają również prace w szkole podstawowej nr 65 w Łodzi. Przebieg wtorkowego próbnego egzaminu ósmoklasisty – jak informują pracownicy szkoły – nie został jednak w żaden sposób zakłócony.

Próbne egzaminy ósmoklasistów potrwają do czwartku. Uczniowie napiszą łącznie trzy sprawdziany – z języka polskiego, matematyki i języka obcego.

Jaka jest skala protestu nauczycieli?

O skali strajku trudno mówić, bo protest jest oddolny. W poniedziałek po południu Ministerstwo Edukacji Narodowej informowało o 13 przedszkolach na 39 tysięcy wszystkich publicznych placówek oświatowych w całym kraju, które „nie funkcjonowały” ze względu na absencje nauczycieli.

Zobacz także

Związek Nauczycielstwa Polskiego ma dziś ogłosić swoje stanowisko w sprawie protestu.

RadioZET.pl/JŚ