Zamknij

Strajk nauczycieli a egzamin. Czy trzeba przyjść do szkoły?

Redakcja
09.04.2019 21:36
Strajk nauczycieli a egzamin. Czy trzeba przyjść do szkoły?
fot. PAP

Strajk nauczycieli. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska zwróciła się na Twitterze z apelem do wszystkich gimnazjalistów. CKE zapewnia, że wszystko jest gotowe do przeprowadzenia egzaminów. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach, który zbiega się w czasie z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.

Ponad 350 tys. uczniów klas III gimnazjalnych z prawie 7 tysięcy w całym kraju powinno w środę, czwartek i piątek przystąpić do obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego. Pierwszego dnia będzie sprawdzana ich wiedza humanistyczna, drugiego - matematyczno-przyrodnicza, trzeciego - z języków obcych. Będzie to ostatnia sesja egzaminu gimnazjalnego. Od 1 września 2019 r. gimnazja przestaną istnieć.

Zobacz także

- Z naszej strony wszystko, jak co roku, jest już gotowe: arkusze wydrukowane, gotowe do wysyłki, jutro zgodnie z wszystkimi procedurami będą dostarczone do szkół - zapewnił dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Pytany, czy w związku z trwającym strajkiem do CKE i do okręgowych komisji egzaminacyjnych dyrektorzy szkół zgłaszają, że mogą mieć problemy z jego przeprowadzeniem, przyznał, że są one sygnalizowane. 

Strajk nauczycieli. Gdzie będą egzaminy? 

Co w sytuacji, gdy dyrektorom szkół nie uda się znaleźć osób do komisji nadzorujących? "Zobaczymy, jaka będzie skala zjawiska". Ustawa mówi bardzo jasno, że terminy egzaminu są dwa: główny i dodatkowy. Mówi również, że termin dodatkowy jest dla tych uczniów, którzy w terminie głównym byli chorzy, albo wystąpiła jakaś sytuacja losowa, która uniemożliwiła im przystąpienie do egzaminu. CKE wystąpiło do MEN o interpretacje prawną tego, czy strajk nauczycieli może być uznany za sytuację losową. 

Z kolei Aleksandra Dulkiewicz zaapelowała do gimnazjalistów, aby przyszli w środę do szkoły na egzamin, nawet jeżeli on się nie odbędzie. ''Tylko wtedy będziecie mieć prawo do zdawania egzaminu w innym terminie'' - dodała. 

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Wyniki egzaminu uczniowie poznają 14 czerwca. Zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego uczniowie otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem szkolnym, czyli 21 czerwca.

RadioZET.pl/Twitter/PAP/CKE