Strajk nauczycieli. Dzieci pójdą do kościoła? „Nauki o poszanowania bliźniego nigdy za wiele”

Dominik Gołdyn
26.03.2019 12:28
Strajk nauczycieli. Dzieci pójdą do kościoła? „Nauki o poszanowania bliźniego nigdy za wiele”
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Strajk nauczycieli może sparaliżować funkcjonowanie polskiego systemu edukacji. W Urzędzie Miasta w Chojnicach padł pomysł, aby dziećmi zajęli się katecheci. Niewykluczone, że uczniowie w trakcie strajku pójdą do kościoła. 

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Strajk nauczycieli ma się rozpocząć 8 kwietnia. Jego termin może się zatem zbiec z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, a 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty. Matury 2019 mają się rozpocząć 6 maja. Szczegółowe terminy maturalnych egzaminów pisemnych oraz ustnych na radiozet.pl. 

Strajk nauczycieli. Dzieci pójdą do kościoła?  

Na początku marca przedstawiciele Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty w rozmowie z Radiem ZET nie wykluczali, że w trakcie egzaminów w pilnowaniu uczniów pomagać będą katecheci. Podobnego rozwiązania nie wyklucza dyrektor generalny Urzędu Miasta w Chojnicach, gdzie cztery z pięciu szkół zapowiedziały udział w strajku. 

Robert Wajlonis poprosił również księdza dziekana o przesunięcie terminu rekolekcji. 

– Moglibyśmy poprosić księdza dziekana, aby przesunął termin rekolekcji, począwszy właśnie od 8 kwietnia. Na czas egzaminów gimnazjalistów dzieci mają wolne, a potem drugi raz na rekolekcje, po co dublować te wolne dni. […] Nauki o moralności, etyce, poszanowania bliźniego nigdy za wiele. Kościół doskonale się do tego nadaje – cytuje jego słowa portal chojnice24.pl. 

Zobacz także

ZNP chce zwiększenia o 1000 zł tzw. kwoty bazowej służącej do wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli. Forum Związków Zawodowych żąda zwiększenia o 1000 zł wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego. Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” domagała się natomiast wcześniej podwyżki o 15 proc. jeszcze w tym roku, a później poinformowała, że żąda m.in. podniesienia płac w oświacie, podobnie jak w resortach mundurowych, czyli nie mniej niż 650 zł od stycznia tego roku i kolejnych 15 proc. od stycznia 2020 r. do wynagrodzenia zasadniczego bez względu na stopień awansu zawodowego nauczyciela.

RadioZET.pl/Onet/chojnice24/DG