Zamknij

Czwarty dzień strajku nauczycieli. ZNP: MEN każe dyrektorom robić listy strajkujących [RELACJA NA ŻYWO]

Redakcja
11.04.2019 07:39
Czwarty dzień strajku nauczycieli. ZNP: MEN każe dyrektorom robić listy strajkujących [RELACJA NA ŻYWO]
fot. Łukasz Piecyk/REPORTER/East News

Ponad 350 tysięcy uczniów trzecich klas gimnazjalnych z 7,3 tysiąca szkół w kraju w czwartek po 9.00 powinno podejść do egzaminu z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, drugiej części egzaminu gimnazjalnego. Egzaminy się już rozpoczęły – dane na temat tego, ilu uczniów napisało test, zostaną podane później. Czwartek jest jednocześnie czwartym dniem ogólnopolskiego strajku nauczycieli.

17:53

Kończymy relację na żywo. Dziękujemy, że byliście z nami i zachęcamy do śledzenia najświeższych wiadomości na www.radiozet.pl 

17:04

"Solidaryzując się z nauczycielami oddaję swoją trzynastą emeryturę nauczycielom i zachęcam wszystkich do Solidarności. Nie może być tak, że jednym dają za nic a inni mają pracować dla idei" - napisał na Twitterze Lech Wałęsa.

17:02

W imię odpowiedzialności za oświatę, za los polskiej szkoły, jeszcze raz proszę, żeby centrale związkowe podpisały porozumienie z rządem.

Beata Szydło
16:23
16:10

"Podwyżki dla nauczycieli można sfinansować rezygnując z kontrowersyjnych projektów infrastrukturalnych rządu, takich jak CPK, rozbudowa Elektrowni Ostrołęka czy przekop Mierzei Wiślanej" - mówi lider Wiosny Robert Biedroń.

16:05

Uczniowie coraz częściej wyrażają swoje wsparcie dla strajkujących nauczycieli. Wielu z nich, w ramach "akcji kreda", rysuje przed szkołą napis "#WspieramyNauczycieli". „Nie czujemy się pokrzywdzeni strajkiem” - mówią nam Jakub, Maja i Igor  z VI LO im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni.

strajkVI LO
fot. VI LO im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni (na zdjęciu od lewej Jakub, Maja, Igor)
15:09

Opolscy nauczyciele z NSZZ "Solidarność" chcą odwołania Ryszarda Proksy. Mówią o "skrajnej niekompetencji" i "porozumieniu zawartym wbrew oczekiwaniom członków związku zawodowego".

Wstyd nam za Ryszarda Proksę. Domagamy się jego natychmiastowej rezygnacji z funkcji przewodniczącego Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania, zwołania walnego, nadzwyczajnego zjazdu delegatów Sekcji Oświaty i Wychowania, rezygnacji z podpisanego porozumienia z rządem, uwzględnienia w naszych postulatach żądań płacowych dla pracowników obsługi i administracji. 

przewodniczący Sekcji Regionalnej Oświaty i Wychowania NSZZ "S" w Opolu Piotr Pakosz
14:57

W województwie podlaskim liczba strajkujących utrzymuje się. Z danych ZNP przekazanych PAP wynika, że w czwartek w regionie strajkuje ponad 7,1 tys. nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. To porównywalna liczba do poprzednich dni strajku.

14:51

"Ja jeszcze raz podkreślam: my proponujemy i prosimy, żeby ten protest zawiesić na czas egzaminów. Po egzaminach jesteśmy gotowi do szerszej rozmowy" - zapewniła wicepremier. "Teraz najważniejsze są egzaminy" - dodała.

14:47

"Chcę podkreślić, że cały czas jest przygotowane porozumienie gwarantujące wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli, które mam nadzieję, że zostanie podpisane jeszcze przez dwie centralne związkowe" - powiedziała Beata Szydło na konferencji prasowej. 

14:27

Oficjalny komunikat ZNP.

14:15

Fundusz płac na wynagrodzenia dla nauczycieli nie zostanie zmniejszony – mówił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk w TVN24. – Są możliwości prawne, aby wesprzeć nauczycieli z poziomu samorządowego – podkreślił.

14:12

Darzlubie, pomorskie: egzamin został dziś przeprowadzony bez przeszkód

13:46

Można dokonywać wpłat na "Fundusz strajkowy"

13:39

Jak wygląda ta "podwyżka" dla nauczycieli? Czytaj na portalu RadioZET:

https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Nauczycielki-opowiadaja-o-swojej-pracy.-Dlaczego-strajkuja

13:33

- Znowu zostanę zhejtowany i skrytykowany, bo kiedyś już mówiłem, przy sporze z rezydentami, że powinno się pracować dla idei. Ja pracowałem dla idei, pracuję dla idei i będę pracował dla idei, a dla dzieci jeszcze tym bardziej powinniśmy pracować – powiedział w czwartek marszałek Senatu Stanisław Karczewski, odnosząc się do strajkujących nauczycieli i ich walki o godne zarobki.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA PORTALU RADIOZET.PL:

https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Polityka/Strajk-nauczycieli.-Wynagrodzenie-za-czas-strajku-sie-nie-nalezy.-Karczewski-pracuja-dla-idei

mid-19411034

PAP/Jakub Kamiński

13:28

Władze Krakowa apelują do nauczycieli o wzajemny szacunek. Do magistratu napływają niepokojące informacje o rosnącym napięciu pomiędzy tymi którzy strajkują i tymi, którzy nie biorą udziału w proteście - mówiła na specjalnym briefingu dyrektor wydziału edukacji Ewa Całus.

13:10

Zakończyła się konferencja komitetu Wspieram Nauczycieli.

13:11
13:10

Wittkowicz: hejt na strajkujących nauczycieli jest dowodem na to, że władza publiczna nie sprawdziła się

13:00

Dotychczas udział w komitecie Wspieram Nauczycieli udział wzięli: dr Henryka Bochniarz, Hanna Bortnowska, prof. Jerzy Bralczyk, Wojciech Chmielarz, prof. Andrzej Friszke, Sylwia Gregorczyk-Abram, Zbigniew Hołdys, Szymon Hołownia, prof. Maria Janion, Joanna Kos-Krauze, Czesław Mozil, prof. Lech Mankiewicz, Wojciech Maziarski, Katarzyna Nowak-Zawadzka, Piotr Pacewicz, Paweł Pawlikowski, Krystyna Starczewska, prof. Adam Strzembosz, Monika Strzępka, Olga Tokarczuk, Wanda Traczyk-Stawska, prof. Łukasz Turski, Marcin Wicha, Jacek Żakowski.

12:58

- Chcemy wspomóc tych, którzy w trakcie protestu znaleźli się w trudnej sytuacji . Pieniądze ze zbiórki zostaną przekazane najbardziej potrzebujących - ogłosił Jacek Żakowski. Funduszem wsparcia strajkujących nauczycieli będzie zarządzać ZNP.

12:55

- Nie ma ważniejszej sprawy w życiu społecznym, jak dobrze funkcjonujące szkoły i wychowanie dzieci - mówiła liderka komitetu, Krystyna Starczewska. - Nasza inicjatywa jest otwarciem drogi dla społecznego wsparcia nauczycieli i systemu szkolnego, wycofania się z bardzo złych decyzji, które doprowadziły do chaosu i załamania się polskiej edukacji – precyzowała.

12:55

- Są trzy dziedziny, które stanowią o poziomie życia: służba zdrowia, kształcenie i praworządność. Bez właściwie ukształtowanego i nauczonego obywatela, nie ma prawdziwego społeczeństwa obywatelskiego ani przyszłości - powiedział prof. Adam Strzembosz.

12:51

Pół godziny temu skończył się drugi egzamin gimnazjalny. Uczniowie pisali dzisiaj sprawdzian z przedmiotów przyrodniczych oraz matematyki.

12:46

- Popieram stworzenie funduszu, który pozwoli strajkującym działać dalej i nie ponieść strat –powiedział prof. Adam Strzembosz, również członek Społecznego Komitetu Wspieram Nauczycieli.

12:38

Solidarność ze strajkującymi nauczycielami okazali dziennikarze, prawnicy i ludzie kultury.

12:28

Uczniowie kierują do MEN list poparcia wobec strajkujących nauczycieli.

https://podpisz.to/petycja/uczniowski-list-poparcia-nauczycieli,434

12:08

UWAGA - z całego kraju do redakcji portalu RadioZET.pl napływają informacje o naciskach kuratoriów na dyrektorów szkół i strajkujących nauczycieli. Jeżeli chcą Państwo podzielić się swoją historią i poinformować o podobnych incydentach - może być anonimowo - prosimy o kontakt na adres mailowy: online@radiozet.pl

11:57
11:51

W związku z trwającym od poniedziałku ogólnopolskim strajkiem w oświacie zagrożone są matury, bo nie można przeprowadzić klasyfikacji końcowej – przestrzegł w czwartek prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński (PO) i zaapelował do rządu o podjęcie rozmów z nauczycielami.

11:47

Szanujemy prawa strajkujących nauczycieli, jednak wszyscy powinniśmy uszanować również prawa uczniów i zapewnić im spokój w czasie egzaminów - mówiła w czwartek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

11:44

SP nr 28 w Szczecinie nie strajkuje, ale nauczyciele wspierają protest.

11:38

Szanowny Panie Broniarz, proszę nie wprowadzać ludzi w błąd i nie włączać policji do protestu. Policjanci nie kontrolują protestujących nauczycieli. Jak zawsze dbamy o porządek i bezpieczeństwo - napisała w czwartek na Twitterze Komenda Główna Policji.

11:18

- Każdy dyrektor został zobowiązany mailem z MEN (…) do sporządzenia list osób strajkujących, co po pierwsza narusza ustawę o SIO, czyli o systemie informacji oświatowej, bo tam nie ma takiej pozycji jak imiona i nazwiska strajkujących, a po drugie mamy wątpliwość co do przestrzegania RODO  w tym zakresie – mówił szef ZNP na początku rozmowy w TVN24.

11:08

- Pani minister albo nie wie kto wysyła, albo w sposób świadomy wprowadza obywateli w błąd – mówił Broniarz na antenie TVN24.

11:04

- Polecenie sporządzenia listy nazwisk osób strajkujących zostało przesłane droga mailową. Zaraz zrobimy screeny i pokażemy pani minister - dodał. - zapowiedział szef ZNP Sławomir Broniarz w rozmowie z TVN24. Chodzi o "antynauczycielskie działania" w postaci m.in mobbingu, które są stosowane wobec strajkujących nauczycieli oraz o sporządzanie imiennych list z danymi belfrów, którzy strajkują.

10:59

- Jesteśmy gotowi do egzaminów w piątek i poniedziałek – oznajmiła Zalewska.

10:57

Anna Zalewska dementuje słowa Sławomira Broniarza z ZNP. Czytaj więcej na portalu RadioZET.pl:

https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Polityka/Strajk-nauczycieli.-Anna-Zalewska-o-egzaminach-w-czwartek-i-zastraszaniu-nauczycieli

10:55

Nie otrzymujemy żadnych sygnałów od dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych, aby egzamin gdziekolwiek przebiegał z zakłóceniami. Wszystkie egzaminy we wszystkich szkołach przebiegają spokojnie – powiedział w czwartek dyrektor CKE Marcin Smolik.

10:50

- Bardzo dziękujemy dyrektorom, kuratorom i wojewodom za zorganizowanie pracy. Dziękujemy wolontariuszom za pomoc przy egzaminach – mówiła szefowa resortu edukacji.

10:49

Minister spraw wewnętrznych komentuje doniesienia na Twitterze.

10:44

Anna Zalewska skomentowała także zarzut, że w szkołach dyrektorzy zmuszani są do tworzenia list z danymi osobowymi strajkujących nauczycieli. – Nie ma żadnych list z peselami – skwitowała minister edukacji.

10:43

- To nieprawda, jeśli chodzi o sytuacje opisywane przez pana prezesa Broniarza. Nie są poparte konkretnymi faktami. Pan Broniarz ma do nas telefon i jeżeli cokolwiek się dzieje co budziłoby niepokój – zapraszamy do informowania o konkretnych przykładach. Absolutnie nie zdarzają się sytuacje, które byłyby inspirowane przez MEN, kuratorów oświaty i policję – mówiła Zalewska, odnosząc się do „działań antynauczycielskich”, noszących „znamiona mobbingu” o których wcześniej informował szef ZNP.

10:39

- 350 tysięcy uczniów w 7363 szkołach zdający rozpoczęli o 9.00 egzamin z przedmiotów przyrodniczych - ogłosił dyrektor CKE.

10:37

- Dziś wszystkie szkoły przystąpiły do egzaminów - poinformowała Anna Zalewska.

10:35

Starogard Gdański: strajkujący nauczyciele nie są wpuszczani do szkoły

10:32

Za ten okres, kiedy się nie pracuje, nie uzyskuje się wynagrodzenia - powiedział w czwartek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

10:30
10:30

Nauczyciele nie otrzymają wynagrodzenia podczas strajku?

10:28

- Niestety narastają działania antystrajkowe. Kuratorium rozpoczęło zbieranie informacji dotyczących liczby i nazwisk nauczycieli. Każdy dyrektor został zobowiązany do przedstawienia imiennej listy strajkujących pracowników - powiedział na porannje konferencji szef ZNP. Jak dodał, nosi to "znamiona mobbingu i szykan". Wystosował również apel do minister Zalewskiej, aby "zaprzestała tego typu działań".

Czytaj więcej na portalu RadioZET.pl:

https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Polityka/Strajk-nauczycieli.-Prezes-ZNP-S.-Broniarz-o-dzialaniach-kuratoriow-i-ew.-rozmowach-z-rzadem

10:14

 Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) komentuje spekulacje członków PiS o tym, że termin strajku nauczycieli miał być ustalany z PO. – Absurdalne – stwierdza.

10:12

MEN odpowiada.

10:11

ZNP powołało fundusz strajkowy.

10:07

Podwiesk, kujawsko-pomorskie: wczoraj w szkole nie odbyły się egzaminy z WOSU-u i historii. Dziś, odbywają się w normalnym trybie.

10:06

Wzruszające akty solidarności ze strajkującymi.

10:06

Strajk trwa.

10:03

Wśród nauczycieli mają krążyć wiadomości SMS o treści: "Pamiętajcie, że rady klasyfikacyjne w ostatnich klasach technikum i liceum muszą być do 16.04 (wtorek), a oceny trzeba wpisać do 12 kwietnia (najbliższy piątek). Nie ma ocen i rad nie ma matur. Rady klasyfikacyjne z emerytów i łapanki nie zrobią".

10:03

Według informacji podanych przez wiceprezydenta Łodzi Tomasza Trelę, około 60 osób brakuje do skompletowania komisji na piątkowe egzaminy językowe w łódzkich gimnazjach.

10:01

ZNP wystąpił z listem do pani wicepremier, by wystąpiła z nowymi propozycjami - poinformował szef ZNP Sławomir Broniarz na konferencji prasowej.

- Jesteśmy gotowi do rozmów z rządem, jeśli będą nowe propozycje - powiedział.

- Niczego nie wygaszamy, niczego nie hamujemy - dodawał.

- Narastają działania antynauczycielskie i antystrajkowe - przyznał szef ZNP. 

mid-19411011

PAP/Tomasz Gzell

09:57

Udało się skompletować skład komisji egzaminacyjnej w ośrodku dla dzieci niewidomych w Owińskach pod Poznaniem – donosi Super Express.

EN_01074137_0079

Bartosz KRUPA/East News

09:54

  Mamy dziś informację od pracownika jednej z warszawskich szkół: są naciski ze strony kuratorium na dyrektorów placówek, żeby na siłę obsadzać komisje egzaminacyjne.

09:50

Wszystko jest przygotowane na piątkowy egzamin – oznajmiła minister edukacji, Anna Zalewska. W piątek przed nami trudniejszy dzień, bo to jest egzamin z języka obcego. Tam komisji trzeba będzie więcej – podkreśliła w czwartek w TVP1 Zalewska.

09:44

Nie możemy utrudniać młodzieży dostępu do egzaminu gimnazjalnego - mówił szef ZNP.

09:41

Narastają działania antynauczycielskie i antystrajkowe - oznajmił Sławomir Broniarz.

09:38

Związek wystąpił do premiera z gotowością do spotkania, jeśli będą nowe propozycje - powiedział w czwartek rano szef ZNP.

09:30

Nauczyciele dziękują za wsparcie.

09:28
09:23

O 10.30 konferencja prasowa z udziałem m.in minister Zalewskiej.

09:22

Resort edukacji życzy piszącym powodzenia.

09:17

Jak stwierdził dyrektor jednej z warszawskich placówek w rozmowie z Radiem ZET, prawdziwe wyzwanie organizacyjne czeka go jutro. W piątek gimnazjaliści napiszą egzamin z języka obcego, podczas którego będzie czytany tekst. Na tak duże j sali gimnastycznej przy setce osób i słabej akustyce mogą być trudności ze zrozumieniem.

09:11

- Na tę chwile nie mamy żadnych sygnałów, żeby gdzieś były jakieś kłopoty, czy z dostarczeniem arkuszy egzaminacyjnych, czy z zespołami nadzorującymi, czy że gdzieś egzamin mógłby się nie odbyć. Na razie wszystko wygląda na to, że egzamin przebiegnie spokojnie – powiedział dyrektor CKE, Marcin Smolik.

09:01

Właśnie rusza druga tura egzaminu gimnazjalnego. Dziś część matematyczno – przyrodnicza. Tak jak wczoraj, z powodu strajku trzeba było zaangażować pedagogów z różnych miejsc do pracy w komisjach.

EN_01371778_0050

:Łukasz Piecyk/REPORTER/East News

08:53

Czy nauczyciele powinni strajkować dalej?

Niestety tak - powiedział w czwartek przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, pytany, czy nauczyciele powinni strajkować dalej. Według niego, rząd "pozorował" rozmowy z oświatowymi związkami zawodowymi i nie słucha ich postulatów.

EN_01371526_0014(1)

Beata Zawrzel/REPORTER

RadioZET/PAP

08:34

Grupiński w Radiu ZET:prawdziwą przyczyną strajku nauczycieli jest Jarosław Kaczyński

08:32

Michał Dworczyk – szef KPRM-  stwierdził w Polskim Radiu 24, że "oczywiście nie wie", czy termin strajku w oświacie został wyznaczony dawno temu i to w porozumieniu z Platformą Obywatelską. – Ale wielu przedstawicieli ZNP, a na pewno przewodniczący Sławomir Broniarz, daje powód do takich spekulacji – powiedział.

RadioZET/PAP/PR24

08:18

Zdaniem resortu edukacji – dzisiejszy egzamin ma się odbyć zgodnie z harmonogramem. Wczoraj, częściowo nie zostały przeprowadzone testy w trzech placówkach.

mid-19410092

PAP/Paweł Supernak

08:12

Warunki do pisania dalekie są od idealnych – na sali gimnastycznej w jednej z warszawskich szkół, którą odwiedził nasz reporter, równo stoi sto krzeseł i stołów. Komisji jest mniej, bo mniej jest nauczycieli. Z pomocą przyszli pedagodzy z przedszkola.

07:48

Jak dowiedziało się Radio ZET, pierwsi uczniowie pojawili się w szkole już o 7.30.

- Trudniejsze będzie od WOS-u i historii – mówił naszemu reporterowi jeden z nich.

- Ale z matematyki to będzie tragedia. Ja nie jestem dobra z matematyki, po prostu – dodawała ze śmiechem uczennica.

07:44

"Zwracamy się do Ciebie pragnąc wyrazić nasz żal, rozczarowanie i narastający gniew"- napisali pedagodzy.

https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Nauczyciele-z-liceum-Agaty-Dudy-napisali-list.-Padly-gorzkie-slowa

07:42

Dziś czwarty dzień strajku. O godzinie 9.00 gimnazjaliści planową mają rozpocząć pisanie egzaminu z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, czyli drugiej części testu gimnazjalnego. Zapraszamy do śledzenia naszej RELACJI NA ŻYWO.