Zamknij

Strajk nauczycieli. ''Solidarność'' rozmawiała z Zalewską. Nie ma porozumienia

Dominik Gołdyn
12.03.2019 17:03
Strajk nauczycieli. ''Solidarność'' rozmawiała z Zalewską. Nie ma porozumienia
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Strajk nauczycieli. Po niespełna dwóch godzinach zakończyło się spotkanie minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej i przewodniczącego Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszarda Proksy. Uczestnicy spotkania umówili się na dalsze rozmowy w sprawie ewentualnych nowych rozwiązań.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Popierasz postulaty nauczycieli?

Liczba głosów:

Spotkanie odbyło się w siedzibie "Solidarności" przy ul. Prostej w Warszawie, a nie – jak wcześniej informowano – w gmachu MEN.

W spotkaniu poza minister Zalewską uczestniczył także wiceminister Maciej Kopeć. Ze strony "S" w spotkaniu – poza Proksą – uczestniczyli też członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" ds. dialogu społecznego i negocjacji Henryk Nakonieczny i przewodniczący Sekretariatu Służb Publicznych Jerzy Wielgus.

MEN w komunikacie przesłanym PAP poinformował, że uczestnicy spotkania umówili się na dalsze rozmowy w sprawie ewentualnych nowych rozwiązań. "Wkrótce zostanie podany termin kolejnego spotkania" – podano.

"Obu stronom zależało na przedstawieniu obiektywnej sytuacji, z wyraźnym zaakcentowaniem dokonanych już lub będących w trakcie realizacji postulatów związków zawodowych, w tym podwyżek płac nauczycieli. Obie strony zapewniły, że dołożą wszelkich starań, by napięta sytuacja, która ma miejsce chociażby w siedzibie Małopolskiego Kuratora Oświaty wróciła do normy" – podkreśliło ministerstwo.

Zobacz także

Spotkanie dotyczyło m.in. protestu grupy nauczycieli, prowadzonego w siedzibie Kuratorium Oświaty w Krakowie. Jak poinformowała rzecznik prasowa oświatowej "S", po spotkaniu Proksa udał się do protestujących w Krakowie. Dodała, że wybierają się tam także związkowcy z innych części kraju.

Strajk nauczycieli. Czego domagają się pedagodzy? 

  • Związek Nauczycielstwa Polskiego chce zwiększenia o 1000 zł tzw. kwoty bazowej służącej do wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli
  • Forum Związków Zawodowych żąda zwiększenia o 1000 zł wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego
  • Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" żąda m.in. podniesienia płac w oświacie podobnie jak w resortach mundurowych, czyli nie mniej niż 650 zł od stycznia tego roku i kolejnych 15 proc. od stycznia 2020 r. do wynagrodzenia zasadniczego bez względu na stopień awansu zawodowego nauczyciela

RadioZET.pl/PAP/DG