Zamknij

Krakowscy uczniowie murem za nauczycielami! Opublikowali list do Zalewskiej

12.04.2019 15:26

„Wspólnie z innymi pierwszoklasistami z klasy algorytmicznej w V Liceum Ogólnokształcącym im. Augusta Witkowskiego w Krakowie wystosowaliśmy list otwarty do Minister Edukacji, wyrażający zdecydowane poparcie dla strajkujących nauczycieli” – taką wiadomość otrzymaliśmy w piątek po południu na skrzynkę mailową portalu RadioZET.pl. Uczniowie krakowskich liceów stanęli murem za strajkującymi nauczycielami, publikując w geście poparcia list skierowany do szefowej MEN.

Krakowscy uczniowie murem za nauczycielami! Opublikowali list do Zalewskiej
fot. Marcin Bruniecki/REPORTER/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Nie zgadzając się z krytyką skierowaną w ich stronę, my także postanowiliśmy zabrać głos w tej sprawie” – poinformowali uczniowie. Wzruszający gest solidarności licealistów z nauczycielami walczącymi o godne zarobki i warunki pracy można przeczytać pod poniższym linkiem.

PRZECZYTAJ CAŁY LIST KRAKOWSKICH UCZNIÓW DO MINISTER EDUKACJI

„Jesteśmy zniesmaczeni arogancją, wykazywaną przez rząd”

Jak zauważają autorzy listu, „wśród przeciwników trwającego strajku nauczycieli pojawiają się głosy, że protest ten nie jest popierany przez uczniów”.

Zobacz także

„My, jako uczniowie krakowskich liceów, nie możemy zgodzić się z tymi bezpodstawnymi oskarżeniami” – podkreślają.

Jak dodali, są „zniesmaczeni arogancją, wykazywaną przez rząd w stosunku do nauczycieli”.

„Którzy przedstawiani są jako nieudacznicy życiowi, domagający się jedynie wyższego wynagrodzenia. Odbieramy to osobiście, gdyż napotkaliśmy na swojej drodze wielu pasjonatów, bez których nie bylibyśmy w stanie osiągnąć sukcesów” – oznajmiają uczniowie.

„Państwo przeznacza zbyt mało środków na edukację”

 Jak zaznaczają licealiści, godne wynagrodzenia za pracę nauczycielską są podstawowym filarem systemu oświaty.

Zobacz także

„Jesteśmy zdania, że nasze państwo przeznacza zdecydowanie zbyt mało środków na edukację. Nie chcemy, aby pedagodzy odpowiedzialni za przekazywanie wiedzy i kształtowanie naszych postaw życiowych otrzymywali skandalicznie niskie pensje nieadekwatne do ciężkiej pracy, którą wykonują”.

„Wyrażamy zdecydowane poparcie dla działań nauczycieli”

Jednocześnie autorzy listu stwierdzają, że nauczyciele mogliby zarabiać o wiele więcej, gdyby zmienili profesję, ale pozostają przy uczniach w poczuciu misji.

Zobacz także

„Tej samej »nauczycielskiej misji«, na którą powołują się przedstawiciele rządu, namawiając do przerwania strajku w imię »dobra uczniów«. My jednak wiemy, że niskie płace dla nauczycieli będą oznaczały ciągłe i znaczące obniżanie jakości edukacji w naszym kraju” – przekonują uczniowie.

„Zbudowani postawą nauczycieli i determinacją, z jaką walczą o lepsze jutro dla polskiej oświaty, wyrażamy zdecydowane poparcie dla ich działań” – podsumowują licealiści.

RadioZET