Zamknij

MEN chwali się "Apelem do nauczycieli". Na liście kilku aktywnych polityków PiS

Dominik Gołdyn
23.03.2019 15:33
MEN chwali się "Apelem do nauczycieli". Na liście kilku aktywnych polityków PiS
fot. PAP

Ministerstwo Edukacji Narodowej chwali się "Apelem do nauczycieli", w którym prawie trzystu naukowców i byłych opozycjonistów z Solidarności sprzeciwia się strajkowi nauczycieli podczas egzaminów. Jest jednak co najmniej kilka faktów, które MEN postanowiło przemilczeć, między innymi to że pod apelem podpisało się... co najmniej kilku aktywnych polityków Prawa i Sprawiedliwości. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

MEN chwali się, że sygnatariuszem apelu jest prezes Akademickiego Klubu Obywatelskiego w Poznaniu, profesor Stanisław Mikołajczak. Ministerstwo przemilcza za to patrona klubu - jest nim Lech Kaczyński - a to informacja ważna, bo podobne kluby, wspierające PiS, działają we wszystkich dużych ośrodkach akademickich (między innymi w Gdańsku, gdzie przed wyborami jego członkowie poparli Kacpra Płażyńskiego).

Na stronie poznańskiego klubu jedna z jego członkiń Aurelia Siwa pisze na przykład wprost: "Pozwólcie, że teraz, gdy już minął kurz bitewny, podzielę się refleksjami na temat jednej z przyczyn naszej porażki w miastach". Zresztą klub na swojej stronie podczas kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi chętnie publikował też przedruki wywiadów kandydata PiS na prezydenta Poznania Tadeusza Zyska, udzielonych tygodnikowi DoRzeczy i portalowi w Polityce.pl.

Tadeusz Zysk jest zresztą jednym z sygnatariuszy listu, opublikowanego na stronie AOK w Poznaniu. A wraz z nim kilku znanych polityków Prawa i Sprawiedliwości, choć przy ich nazwiskach nie da się znaleźć informacji o tym że są posłami czy senatorami. I tak poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej P. Wróblewski widnieje pod listem jako naukowiec poznańskiego oddziału Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej. W SWPS pracuje też profesor Jacek Kurzępa, kolejny sygnatariusz listu, od 2015 roku poseł Prawa i Sprawiedliwości. Jest też Jan Mosiński, poseł PiS, pod listem opisany jako przewodniczący ZR NSZZ Solidarności Kalisz. Analizując listę sygnatariuszy można też trafić na nazwiska związane ze SKOK-ami, a także na byłych członków Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Inicjatorem petycji jest były opozycjonista Andrzej Rozpłochowski, który w 2010 roku był kandydatem PiS w wyborach samorządowych, a w 2014 roku można go było znaleźć na listach Solidarnej Polski do Parlamentu Europejskiego. 

Zobacz także

Ministerstwo Edukacji Narodowej w swoim komunikacie informującym o apelu milczy też na temat patrona petycji do nauczycieli. Jest nim wspierający Prawo i Sprawiedliwości Instytut Na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. 

RadioZET.pl/Maciej Bąk