Zamknij

Szef ZNP w Radiu ZET o możliwym wstrzymaniu promocji uczniów do następnej klasy. Jest reakcja MEN

Magdalena Kulej
16.03.2019 22:23
Szef ZNP w Radiu ZET o możliwym wstrzymaniu promocji uczniów do następnej klasy. Jest reakcja MEN
fot. Mateusz Grochocki/East News

To działanie wyjątkowe nieodpowiedzialne, dla którego nie ma usprawiedliwienia - tak rzeczniczka MEN Anna Ostrowska odniosła się do słów prezesa ZNP Sławomira Broniarza, które padły w wywiadzie dla Radia ZET. Szef ZNP zapowiedział, że nauczyciele mogą wstrzymać promocję uczniów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Popierasz strajk nauczycieli?

Liczba głosów:

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz w wywiadzie dla Radia ZET, mówiąc o zapowiedzianym strajku nauczycieli przypomniał m.in., że w kompetencji nauczycieli, rad pedagogicznych, leży klasyfikowanie, ocenianie i promowanie uczniów. "I to też jest potężny oręż w ręku nauczycieli, chcielibyśmy, żeby rząd miał tego świadomość. Jeżeli skorzystam także z tego oręża to będziemy mieli w edukacji totalny kataklizm związany z rekrutacją albo zakończeniem kolejnych cykli edukacyjnych przez dzieci, uczniów polskich szkół" -  powiedział.

Co czeka uczniów w przypadku strajku? Jak mówił w rozmowie z Radiem ZET Broniarz, jeśli do niego dojdzie i nie odbędą się wyznaczone na połowę kwietnia egzaminy i majowe matury, to "albo egzaminy będą musiały odbyć się w późniejszym terminie, albo trzeba będzie szukać innego rozwiązania związanego z rekrutacją młodzieży do szkół wyższego szczebla".

Zobacz także

MEN reaguje na słowa Broniarza: "Nie ma naszej zgody"

Wypowiedź Sławomira Broniarza skomentowała w rozmowie z PAP rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska. "Nie ma naszej zgody na wprowadzanie uczniów i rodziców w błąd". Według niej, twierdzenie, że możliwe jest przeprowadzenie egzaminów w innych terminach niż te wyznaczone w harmonogramie, to próba przerzucenia odpowiedzialności za działania ZNP na dyrektorów szkół.

- To dyrektorzy zgodnie z art. 44 ustawy o systemie oświaty odpowiadają za organizację i przebieg egzaminu w danej szkole. Uspokajamy uczniów i rodziców, egzaminy odbędą się zgodnie z harmonogramem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - napisała Ostrowska w komentarzu przesłanym PAP.

Jak dodała, „próba zakłócenia przebiegu egzaminów” oznaczałaby dla uczniów „ogromny stres i w konsekwencji zaburzenie procesu rekrutacyjnego”.

- Groźba ZNP utrudnienia promocji wszystkim uczniom, których jest w Polsce 4,5 miliona oraz próba paraliżu systemu polskiej oświaty, jest działaniem wyjątkowo nieodpowiedzialnym, dla którego nie ma usprawiedliwienia – powiedziała rzeczniczka MEN.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MK