Zamknij

Morawiecki w TVP o strajku: bardzo dużo zaoferowaliśmy. Po świętach ''okrągły stół''

09.04.2019 20:26
Morawiecki w TVP o strajku: bardzo dużo zaoferowaliśmy. Po świętach ''okrągły stół''
fot. TVP Info

Apeluję by wszyscy nauczyciele mogli uczestniczyć w egzaminach i umożliwić uczniom wzięcie udziału w egzaminach; uważamy, że bardzo dużo zaoferowaliśmy nauczycielom - podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. - Chciałbym, żeby po świętach nastąpiła w formule okrągłego stołu ogólnonarodowa debata o systemie oświaty z udziałem związkowców, nauczycieli, pedagogów i rodziców - dodał. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności", m.in. z województw: wielkopolskiego, pomorskiego, śląskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Według ZNP w strajku biorą też udział nauczyciele niezrzeszeni w żadnym ze związków.

Od środy zaplanowano egzaminy zewnętrzne: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.

Strajk nauczycieli. Mateusz Morawiecki w TVP Info 

Szef rządu podczas rozmowy w TVP Info był pytany czy w środę odbędą się egzaminy. - Tak, jutro odbędą się egzaminy - odparł Morawiecki. - Oczywiście, że chcemy zapewnić żeby wszystkie egzaminy się odbyły - dodał.

Premier przyznał, że rząd zdaje sobie sprawę, iż "jesteśmy jeszcze nie na samym końcu rozwiązania wszystkich problemów". - Aczkolwiek my uważamy, że bardzo dużo zaoferowaliśmy naprawdę nauczycielom - podkreślił.

Apeluję też o to żeby rzeczywiście wszyscy nauczyciele mogli uczestniczyć w tych egzaminach i umożliwić uczniom wzięcie udziału w egzaminach. Młodzież musi te egzaminy zdawać w najbliższym czasie i w gimnazjach, i potem w szkołach podstawowych 

MATEUSZ MORAWIECKI

Zobacz także

Mateusz Morawiecki był również pytany o to w jakiej perspektywie czasowej chciałby rozwiązać problemy w oświacie. 

W takiej dość szybkiej. Uważam, że wszystkie te problemy wymagają systemowego podejścia, głębokiej przebudowy. Dlatego chciałem zaproponować związkom, ale też przede wszystkim całemu środowisku nauczycielskiemu okrągły stół. Chciałbym, żeby nie było teraz tego protestu w czasie egzaminów, żeby on został zawieszony. To jest mój apel, o to bardzo gorąco o proszę: żeby uczniowie mogli w terminie założonym ten egzamin napisać. A zaraz po świętach chciałbym, żeby nastąpiła w formule okrągłego stołu ogólnonarodowa debata o systemie oświaty

PREMIER W TVP INFO

Jak zaznaczył, chciałby, aby wzięli w niej udział związkowcy, ale też nauczyciele, pedagodzy, wychowawcy, a także rodzice.

Do słów Mateusza Morawieckiego odniósł się na Twitterze Związek Nauczycielska Polskiego: Panie Premierze Morawiecki, od miesięcy prosimy Pana o spotkanie. Nie znalazł Pan czasu dla nauczycieli, a dzisiaj pokazuje Pan wirtualne średnie wynagrodzenia jako nasze rzekome "płace".

RadioZET.pl/PAP