Strajk nauczycieli. Broniarz: Za strajkiem jest 85-90 proc. pracowników

Dominik Gołdyn
25.03.2019 12:03
Strajk nauczycieli. Broniarz: Za strajkiem jest 85-90 proc. pracowników
fot. Piotr Molecki/East News

Strajk nauczycieli coraz bardziej realny. Dotychczas za protestem w szkołach, które weszły w spór zbiorowy, opowiedziało się od 85 do 90 procent pracowników – poinformował prezes ZNP Sławomir Broniarz. Do sporu zbiorowego weszło ponad 85 proc. placówek edukacyjnych.

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Strajk nauczycieli 2019. W poniedziałek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego na temat sytuacji w oświacie. Podczas konferencji przed spotkaniem Broniarz przedstawił wstępne wyniki referendów, jakie były przeprowadzane w szkołach, które weszły w spór zbiorowy.

– Potwierdza się informacja, że do sporu zbiorowego weszło ponad 85 proc. szkół, przedszkoli, placówek edukacyjnych – powiedział Broniarz.

– Za strajkiem, w tych placówkach, które weszły w spór zbiorowy, opowiedziało się od 85 do 90 proc. zatrudnionych tam nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami – poinformował. Zaznaczył, że nie są to ostateczne dane.

Strajk nauczycieli. Wyniki referendum w szkołach 

Procedury sporu zbiorowego w styczniu rozpoczęły ZNP i Wolny Związek Zawodowy „Solidarność – Oświata” należący do FZZ, prowadzącego referenda strajkowe.

Jeśli taka będzie wyrażona w referendum wola większości, strajk rozpocznie się 8 kwietnia. Oznacza to, że jego termin może zbiec się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.

Zobacz także

Strajk nauczycieli. Czego żądają pedagodzy? 

  • ZNP chce zwiększenia o 1000 zł tzw. kwoty bazowej służącej do wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli.
  • Forum Związków Zawodowych żąda zwiększenia o 1000 zł wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego.
  • Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” żąda m.in. podniesienia płac w oświacie, podobnie jak w resortach mundurowych, czyli nie mniej niż 650 zł od stycznia tego roku i kolejnych 15 proc. od stycznia 2020 r. do wynagrodzenia zasadniczego bez względu na stopień awansu zawodowego nauczyciela. 

ZOBACZ KONIECZNIE: Ile zarabiają pedagodzy w krajach unijnych?

RadioZET.pl/PAP/DG