Zamknij

"To piękny gest solidarności". Policjanci oddali swoje premie na cele charytatywne

Redakcja
16.12.2018 09:16
Strajk policjantów. Funkcjonariusze oddali premie za służbę 11 listopada
fot. KGP Policji (ilustracyjne)

Krakowscy policjanci z oddziału prewencji oddali premie, które otrzymali za służbę podczas zabezpieczenia obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Funkcjonariusze przeznaczyli po 1000 złotych brutto na cele charytatywne.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

O sprawie poinformował na swojej stronie internetowej Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów oddział Małopolska.

W komunikacie podkreślono, że "11 listopada był bardzo niefortunnym okresem". Przed obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości masowo policjanci w całej Polsce szli na zwolnienia lekarskie. W rezultacie na braki kadrowe uskarżało się większość komend w kraju i pod znakiem zapytania stanęło odpowiednie zabezpieczenie okolicznościowych wydarzeń, jak Marsz Niepodległości w Warszawie.

Zobacz także

L4 wśród policjantów było kolejnym elementem akcji protestacyjnej przeciwko zbyt niskim zarobkom wśród funkcjonariuszy i brakiem porozumienia z resortem spraw wewnętrznych. 

"Sytuacji nie poprawiła odbywająca się 2 października br. manifestacja służb mundurowych, podczas której z placu Zamkowego na plac Na Rozdrożu (siedziba MSWiA) przemaszerowało ok. 30 tysięcy mundurowych. Wtedy, ku rozgoryczeniu manifestantów, związkowi przedstawiciele odbili się od drzwi ministerstwa. Nie było woli prowadzenia negocjacji" - napisali w oświadczeniu NSZZ Policjantów w Małopolsce.

Dla ratowania sytuacji, kiedy tysiące policjantów znalazło się na L4, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaproponowało po 1000 złotych premii każdemu funkcjonariuszowi, który weźmie udział w zabezpieczeniu obchodów 11 listopada w stolicy.

Zobacz także

"Odbiór tej propozycji był, delikatnie pisząc, bardzo różny. Ta  informacja odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych. Padły wówczas jasne deklaracje od większości zdrowych policjantów,  że otrzymane w ten sposób pieniądze przekażą na wybrany przez nich szczytny cel" - napisano w komunikacie związkowców.

Podkreślono, że "tą honorową obietnicę" spełnili krakowscy policjanci z oddziału prewencji.

"Otrzymane w ramach premii 820 zł netto, przekazali na cele charytatywne. To piękny gest solidarności z policjantami, którzy w tym czasie nie mogli być w Warszawie, a przede wszystkim znacząca pomoc dla osób, którzy tych pieniędzy najbardziej potrzebują" - wskazali związkowcy. 

Według porozumienia zawartego pomiędzy policyjnymi związkowcami a MSWiA 8 listopada, od przyszłego roku miesięczna pensja policjantów wzrośnie o 655 zł brutto. Natomiast w 2020 roku o kolejne 500 złotych brutto.

Ponadto funkcjonariusze otrzymali zapewnienie o pełnopłatnych nadgodzinach i rezygnacja z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę.

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD