Zamknij

Strajk włoski jednak startuje. To „w obronie godności zawodu nauczyciela”

22.10.2019 15:31
Sławomir Broniarz
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Związek Nauczycielstwa Polskiego przyjął we wtorek uchwałę dotyczącą dalszej akcji protestacyjnej, nazywanej przez nauczycieli strajkiem włoskim. Jak przekazał szef ZNP Sławomir Broniarz, nauczyciele w całej Polsce zaczną protestować już w środę, 23 października. Co to oznacza dla uczniów?

Strajk włoski rozpocznie się w środę, 23 października. „Nauczyciele będą wykonywać tylko czynności opisane w przepisach prawa oświatowego” – poinformował we wtorek prezes ZNP Sławomir Broniarz

Broniarz podkreślił, że protest rozpocznie się w środę, ale – jak zaznaczył – każda szkoła i każdy nauczyciel podejmuje indywidualną decyzję o udziale w proteście i mogą się do niego przyłączyć np. za miesiąc. Dodał, że akcja ma charakter bezterminowy.

Zobacz także

Strajk włoski – na czym polega?

Włoski protest polega na wykonywaniu tylko tych czynności, które są opisane w przepisach prawa oświatowego.

Chcemy prosić nauczycieli o to, żeby nie podejmowali się wykonywania tych czynności, które nie leżą w zakresie ich zadań i które wprost nie wynikają z umowy podpisanej z kierownikiem zakładu pracy

 – powiedział Broniarz.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Strajk włoski nauczycieli - na czym dokładnie polega?

Szef ZNP dodał, że jest to protest w obronie podstawowych praw pracowniczych nauczycieli. „W obronie godności naszego zawodu, a jednocześnie walka o to, żeby praca nauczyciela była nie tylko regulowana przepisami prawa, ale także, aby wynagrodzenia z tego tytułu otrzymywane, było wprost efektem tego, co nauczyciele robią”  – powiedział prezes ZNP, podkreślając, że akcja nie jest wymierzona przeciwko uczniom.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP